Ideálny čas na servis bicykla

Odložili ste váš bicykel do pivnice a presedlali na trenažér? Tak práve teraz je vhodný čas na poriadnu údržbu. Niečo zvládnete sami, ale ideálna je dôkladná údržba v kvalitnom servise. Poďme si ukázať prečo.

Servisovať bicykel po sezóne by mal byť jednoznačný základ. Bicykel jednoducho nie je možné na jeseň uložiť do pivnice, alebo garáže, bez základnej kontroly a údržby. Vlastne je to možné, ale nebude to pre jeho životnosť vôbec dobré.

Pre tých, ktorí bicykel ukladajú na zimný spánok, je preto dobré ho hneď ošetriť. Máte tak istotu, že bude čistý, namazaný, nakonzervovaný a pripravený do jarnej akcie.

Už ste určite zažili, ako rýchlo narastajú problémy, keď údržbu odkladáte. Aj z perfektného bicykla sa v priebehu iba zopár mesiacov môže stať špinavý „invalid“, ktorý už nikdy nebude taký, ako predtým. Zväčšujete tým dieru vo vašej peňaženke.

Nenápadné chyby, ktoré prevetrajú vrecko   

V čom býva problém? V tom, že chyby na bicykloch nie sú pre laika vždy na prvý pohľad viditeľné. Bicykel stále ide, stále nejako prehadzuje a stále nejako brzdí. Jednoducho hneď nespoznáte, že máte zarobené na problém. A tak jazdíte, jazdíte a na jeseň bicykel uložíte do pivnice s tým, že na jar budete zas v kľude pokračovať.

Narastajúca  špina a zanedbanie základného servisu však môžu mať nedozerne následky. Funguje to na princípe nabaľujúcej sa  snehovej gule. Zabudnutá  starosť o reťaz môže viesť k  blízkej nutnosti jej výmeny. Pokiaľ ale jazdíte na starej  a príliš natiahnutej  reťazi moc dlho, zničíte si nielen zadnú kazetu, ale dokonca aj prevodníky. Namiesto pár desiatok eur  za reťaz, tak naraz zaplatíte až niekoľko stoviek za novú kazetu a nové prevodníky.

Zanedbané lanká a bovdeny potom budú znamenať dramatické zhoršenie riadenia a brzdenia. A nedaj bože, aby ste zabudli na takmer zjazdené doštičky. Na jar vám môžu behom jednej jazdy odísť tak, až poškodia kotúče. A takto je to na bicykli so všetkým.

Skúsený cyklista sa snaží už počas sezóny dávať pozor na pár základných vecí  a ošetrovať si ich sám.

Servis bicykla, ktorý zvládnete sami

  1. Dávať pozor na reťaz, aby bola vždy čistá (tiež pastorky na kazete) a namazaná. Vyplatí sa používať špeciálne prípravky na mazanie reťaze, kefy  a práčku na reťaz, v ktorej ju umyjete. Pozor ale na mazanie, suchá reťaz je smrť, ale zase moc mastná chytá prach a je skôr špinavá. Ide  o to, aby sa olej dostal hlavne do spojov, nie aby sa reťaz v oleji topila.
  2. Robiť základné ošetrenie odpruženej vidlice. Udržovať ju čistú a po jazde alebo ešte lepšie pred jazdou ju prestreknúť silikónovým sprejom. Nikdy nie klasickými mazacími sprejmi, ako je WD-40, pretože tie rozožierajú gumové tesnenie. Ideálne tesne pred jazdou streknite silikón vždy na spodnú časť lesklej kĺzavej plochy pri tesniacom krúžku. V priebehu jazdy sa olejový film automaticky dostane do vidlice a bude ju mazať. Po jazde potom okolie tesnenia zotrite suchou handrou.
  3. Bicykel umyť, osušiť a správne premazať. Ale… pokiaľ na umývanie nemáte dobré podmienky, prostriedky na čistenie a základné znalosti, ako sa to správne robí, nikdy ho neumyjete dobre. Použitím vysokotlakového čističa môžete niektoré časti aj poškodiť.
  4. Vymeniť staré ojazdené plášte za nové a tiež odchádzajúcu reťaz (pokiaľ máte nitovačku alebo rýchlospojku) a doštičky. Tí skúsenejší si možno aj trochu poladia  radenie.

 

Prakticky všetko ostatné je dobré prenechať cykloservisu

  • Rozobratie a kontrola stredového zloženia.
  • Kontrolu, prípadne výmenu zadnej kazety.
  • Kontrolu predného a zadného náboja.
  • Kontrolu, prípadne výmenu hlavového zloženia.
  • Kontrolu odpruženej vidlice.
  • Centrovanie kolies.

To všetko už sú činnosti len pre expertov. V Endorphin Republic by sme potom väčšine cyklistov odporučili, aby si v servise nechali po sezóne bicykel  aj poriadne vyčistiť.

Príďte sa poradiť o domácom servise alebo doprajte svojmu bicyklu profesionálnu posezónnu údržbu v Endorphin Republic. Tešia sa na vás naši skúsení servismani.

 

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.