5 ZÁSAD JESENNÉHO BEHANIA, KTORÉ SI NAOZAJ UŽIJETE 

Ako si užiť behanie na jeseň? Dajte na overené tipy Martina Koukala, majstra sveta v bežeckom lyžovaní. Ten tvrdí, že neexistuje zlé počasie, len zlé vybavenie. Takže keď sa na sychravé mesiace poriadne pripravíte, môžete si užiť nielen babie leto, ale aj sychravý a zablatený koniec roka. Naviac každá hmla sa raz rozplynie a vás za odmenu čakajú výhľady do farebnej krajiny. Tak už žiadne výhovorky a vybehnite do ohňostroja padajúceho lístia. 

1. Nevyhovárajte sa a kochajte sa

Mám rád všetky farby jesene. A to doslova. Baví ma vybehnúť v rannom chlade a sledovať, ako cez hmlu prechádzajú slnečné lúče. Užívam si aj neskorú jeseň, keď mi pod nohami šuští lístie a vzduch je nasiaknutý vodou. Zásadne chodím behať len vtedy, keď sa mi chce. Ale počasie nie je faktor, ktorý moje rozhodovanie ovplyvňuje. Snáď všetky druhy počasia sú totiž vhodné na behanie.. Práve v tom je tento šport úžasný –vďaka dažďu, slnku alebo vetru to môže byť zakaždým iný zážitok.

2. Rozšírte si výbavu o zimné oblečenie na behanie

Aby, ste si to ale naozaj užili za každých podmienok, je dôležité nepodceniť prípravu. V mojej výbave pre chladnejšie dni preto nechýba toto bežecké zimné oblečenie:

- bežecká čelenka alebo čiapka na behanie

- obuv vyberám podľa terénu. Najčastejšie si vyberám trailové Altra Superior 4,5 alebo Scott Kinabalu Ultra RC a keď je naozaj mokro, môžete vyskúšať nepremokavé On Cloudflyer Waterproof.

- bežecké rukavice

- nákrčník na behanie- pre vyslovene chladné dni

Podľa teploty potom ešte pod bundu schovám 1-2 vrstvy funkčného oblečenia.

3. Do hôr s batohom

Na horách behám po celý rok, ale na jeseň obzvlášť. Lesy hýria farbami a vlnitý terén vás skvele prehreje. V Jizerkách ma bavia trasy okolo Holubníku a Sněžných Věžiček. Jedná sa však už o dlhšie výbehy, takže je naozaj kľúčové sa poriadne vybaviť. Do hôr preto väčšinou vyrážam s ľahkým bežeckým batohom. V ňom mám náhradné spodné tričko, desiatu, pitie a pre každý prípad aj nabitý mobil.

 

4. Vypnite hlavu a dýchajte

Behanie je liek na všetko. Aby fungoval správne, je dôležité na nič nemyslieť, sústrediť sa len na pohyb a dýchanie. Jesenný vzduch je studený, tak šetrite pľúca a vonku sa najskôr pomaly rozdýchajte, skôr ako sa poriadne rozbehnete. Tiež môžete vylepšiť prechod z vyhriatej miestnosti do zimy tým, že sa napríklad rozcvičíte na chodbe alebo v garáži, proste tam, kde nie je  vyslovene teplo. Vo vyslovene chladných dňoch potom nezabudnite na funkčný nákrčník.

5. Dajte si sprchu a desiatu

Svojmu zdraviu pomôžete aj správnou regeneráciou. Po dobehnutí si obyčajne dávam teplú sprchu, prezliekam sa do suchého oblečenia a doplním energiu formou dobrej desiaty. Myslím, že tento základ je jednoduché dodržiavať, strečing je pre mňa skôr čerešnička na torte. Keď si ale unavené svaly aspoň trochu pretiahnem, druhý deň sa budem cítiť lepšie a telo bude znovu vo forme.

 

Obujte sa do behu. Zaobstarajte si trailové či cestné topánky popredných značiek. Vynikajú kvalitou materiálov i technológiami. V ponuke nájdete tú pravú obuv na nabiehanie objemov i tempovky, s ktorými poletíte s vetrom o preteky. Len si vyberte.

Kam ďalej? Prečítajte si radcu "Ako vybrať bežecké topánky" z pohľadu fyzioterapeuta.

 

 

 

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.