Ako sa obliecť na bežecké lyžovanie

Na bežecké lyžovanie sa obliekame trochu podobne ako na skialp, niekedy sa dokonca skialpové oblečenie dá kombinovať s bežeckým alebo zimným cyklistickým oblečením. Endrophin Republic má však aj široký výber špecializovaného bežeckého oblečenia.

Na bežkách sa pri jazde do kopca zvyčajne potíme o niečo menej ako na skialpu. Chvíľu ideme do kopca, potom z kopca, veľa po rovine, je to trochu iný režim, ktorý treba brať do úvahy.

Na bežkách sa nemusíme pripravovať na výmenu oblečenia. Zároveň však veľa závisí od intenzity chôdze alebo behu, dĺžky cesty, profilu trasy a počasia - vonkajšej teploty a sily vetra. Dôležitá je voľnosť pohybu - odporúčame bundy a nohavice z pružných, priedušných materiálov s vetruvzdornou prednou vrstvou.

Vo všeobecnosti môžeme odporučiť nasledovné:

1. vrstva - vždy funkčné spodné tričko - odporúča sa merino vlna, ale k dispozícii sú aj iné materiály

2. vrstva - pre tých, ktorí jazdia dobre a intenzívne, môže byť druhou vrstvou vrchná vrstva - t. j. mierne zateplená kombinéza (alebo nohavice a bunda). Pomalší bežci a turisti si radi oblečú druhú funkčnú tenkú vrstvu - možno tenkú softshellovú vrstvu.

3. vrstva - tí, ktorí nejazdia intenzívne, môžu nosiť ľahšiu membránovú bundu

Bežec to má jednoduchšie s tým, čo si obúva na nohy. Ideálne sú bežecké nohavice, ktoré sú priliehavé, špeciálne na bežecké lyžovanie alebo prípadne na skialpy. Pod prvou tenkou vrstvou sú funkčné spodky, ktoré môžu byť dlhé alebo trojštvrťové. Ak idete na dlhšiu cestu pomalšie, oblečte si hrubšie vrstvy.

Na bežecké lyžovanie sú vhodné funkčné ponožky, môžu byť tenšie, ideálny materiál je merino vlna.

A čo čiapka? Pri behu na lyžiach, rovnako ako pri skialpoch, nie je vždy potrebná čiapka. Často stačí dobrá čelenka. Zjazdové rukavice rozhodne nie sú vhodné. Sú príliš hrubé a teplé a nie sú vhodné na bežecké lyžovanie. Vždy používajte tenšie rukavice na bežky, ktoré sa dajú použiť aj na skialpy.

Dôrazne odporúčame, aby ste si na zimný pobyt zobrali so sebou širšiu škálu oblečenia, z ktorej si môžete vybrať to najvhodnejšie pre danú situáciu.

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.