AKO SA SPRÁVNE OBLIECŤ NA BICYKEL DO ZIMY

Ondrej Karnet a Jozef Dressler. Ultramaratónec na horskom bicykli a majster sveta v biketriale. Ondrej je expert v našej Endorphin predajni, Jozef s nami rád zdokonaľuje svoju športovú výbavu. Obaja milujú bicykel, obaja s radosťou šliapu do pedálov po celý rok. Ako sami hovoria, “neexistuje zlé počasie, len zle oblečený cyklista”. Ako vyzrieť na vtieravý chlad a prudký vietor, ktorý už teraz sprevádza naše vychádzky? Ondrej s Jozefom si prichystali osvedčené tipy, ako sa správne obliecť na bicykel počas chladnejších mesiacov. Nenechajte sa ničím zastaviť!

  • bundu na bicykel - cyklistickú bundu z funkčného materiálu, ktorá v prvom rade neprefúkne a ideálne ani nepremokne
  • zateplený dres - cyklistický dres s dlhým rukávom doplnený napríklad nátelníkom

Neverte teplomeru

Je fajn sledovať predpoveď počasia a vedieť, aká je aktuálna vonkajšia teplota. Nič však nenahradí možnosť vyjsť si na čerstvý vzduch a jednoducho si aktuálne podmienky na chvíľu vyskúšať. Základné cyklistické pravidlo zimného obliekania je totiž jednoduché: oblečte sa tak, aby vám vonku bola najskôr mierna zima. Na bicykli sa totiž pomerne rýchlo zohrejete a mohli by ste sa rýchlo spotiť, čo v chlade nie je nič príjemné. Nikto sa nechce zastavovať, keď mu to práve dobre frčí z kopca.

Vrstvite ako Škandinávci

Správne vrstviť oblečenie je tak trochu veda. Škandinávci sú v tomto ohľade naozaj umelci – Slováci a Česi, máme naopak tendenciu si obliekať zbytočne teplé alebo hrubé veci. Severský prístup je skôr založený na vrstvení tenkého oblečenia, kde základom je funkčná spodná bielizeň. Odporúčame kvalitné termobielizeň značiek SCOTT, Odlo alebo UYN, ktoré odvádza vlhkosť preč od tela a rýchlo schne. Keď ni eje veľká zima, stačí si obliecť len spodné funkčné tričko s dlhým rukávom a navrch zapnúť goretexovú zimnú bundu na bicykel. Niekto to rieši ešte treťou tenkou vrstvou – tenkým tielkom priamo na telo.

Zlaďte sa s bicyklom

Športové oblečenie aj výbavu je tiež potrebné voliť podľa toho, na aký bicykel máte práve chuť. Pri vychádzkach v ostrom teréne skáče tep hore a dole a telo sa rýchlo zahrieva, s teplým oblečením to preto nie je nutné tak preháňať. Vyskúšať môžete napríklad zimné oblečenie na bicykel , kde si vyberiete dresy s dlhým rukávom alebo dlhé voľnejšie nohavice. Na cestnom či gravel bicykli prídu vhod dlhé zateplené elastické nohavice, alebo môžete cyklistické šortky skombinovať s návlekmi na nohy.

Myslite na plán B

Počasie je najmä v zime nevyspytateľné a je dobré mať v zálohe náhradné oblečenie, ktoré vám pomôže čeliť rôznym živlom. Na MTB výšľapy si so sebou môžete vziať ľahký cyklistický batoh. Krásne sa doňho vojde napríklad vode i vetru odolná bunda. Prihodiť si môžete aj jedno funkčné spodné tielko a čelenku. Keď vyrazíte na cestu bez batohu, zložte si do vrecka aspoň cyklistickú vestu. Tú oceníte hlavne pri dlhých zjazdoch ,alebo v sychravom lese. Vo všetkých prípadoch je fajn, pribaliť si náhradné rukavice. Mokré ruky sú pri nižších teplotách extra nepríjemné a zle sa s nimi držia riaditká ,čo nie je práve bezpečné.

Zachovajte kľudnú hlavu a nohy v teple

Len čo sa ochladí, bude vám zima aj cez helmu. Vyplatí sa preto mať tenkú čelenku a keď je naozaj mráz, tak aj teplejšiu čiapku alebo priamo kuklu, ktorá ochráni aj krk. Vždy sa však uistite, že pokrývka hlavy nebráni perfektnému usadeniu helmy. Rovnako dobre ako hlavu je treba zahriať ruky a nohy. SCOTT ponúka veľmi prepracované zimné cyklistické doplnky, ako sú zimné cyklistické rukavice, zimné tretry alebo tenké či teplé návleky, ktoré nasadíte na špičku topánky. A môžete vyraziť naozaj kamkoľvek. A hlavne kedykoľvek.

Odkaz na záver od Jozefa:

Rozhodne odporúčam viac tenších vrstiev než menej hrubších. Naposledy som sa na graveli z hrubých vrstiev tak spotil, že ma nakoniec v zjazde zachránili klasické noviny pod dresom.

Odkaz na záver od Ondry:

Zo zimnými doplnkami je treba sa hrať a všetko poriadne vyskúšať. Každý je inak otužilý a vyhovujú mu iné kúsky oblečenia. Príďte do Endorphin Republic, radi vám poradíme, ako na to.

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.