Ako si „okuliarnatí“ lyžiari majú vybrať helmu a okuliare

Vybrať dobre lyžiarsku helmu a k tomu okuliare nie je veda. Zložitejšie to ale majú tí, ktorí z nejakých dôvodov nemajú radi kontaktné šošovky a nosia okuliare dioptrické. Takých lyžiarov je veľa. V Endorphin Republic máme riešenie, poradíme, ako na to.

Ten, kto nosí dioptrické okuliare, má dve možnosti. Helmu so sklopným štítom alebo klasickú helmu s lyžiarskymi okuliarmi, ktoré sa nasadia cez dioptrické okuliare. Čo je lepšie, je ťažko určiť. Prvý variant preferujú hlavne ženy, športovejší lyžiari častejšie volia tú druhú. U oboch sa vám ale za určitých podmienok môžu dioptrické okuliare aj tak zahmlievať.

1. Helma so sklopným štítom

Je to jednoduchší variant. Endorphin Republic má v ponuke štítové helmy od značky Kask, ktorá je na svetovom trhu najväčším špecialistom a má s nimi najväčšie skúsenosti. Jej produkty sú dotiahnuté do detailu. Horný okraj štítu má napríklad špeciálne tesnenie, ktoré bráni tomu, aby okolo neho do helmy zatekalo. V Endorphine ponúkame niekoľko modelov: Essential, Class Sport, Chrome, Puma Firefly a Puma Flower.

 

2. Lyžiarske okuliare cez dioptrické okuliare + klasická helma

Výber správnej helmy a lyžiarskych okuliarov na dioptrické okuliare u tohto druhého variantu zaberie samozrejme viac času. Vtip je v tom, že pasovať k sebe musia hneď tri veci a ešte to ovplyvňuje tvar tváre.

Pokiaľ budete kupovať len lyžiarske okuliare, alebo len helmu, pretože druhý kus už máte, vždy si ho musíte vziať so sebou a skúšať všetko spoločne, aby to dobre sedelo. Ideálne je začať helmou, k nej potom budete cez svoje dioptrické okuliare ladiť okuliare lyžiarske. Nezabudnite si vziať aj druhé dioptrické okuliare, pokiaľ si ich na horách striedate.

A teraz pozor, niektoré značky svoje lyžiarske okuliare vhodné cez dioptrické okuliare nijako špeciálne neoznačujú. To ale neznamená, že žiadne fungovať nebudú. Vhodnejšie vždy budú často tie väčšie – mohutnejšie, no aj tak je ale treba skúšať. V tom poradia skúsení predavači Endorphin Republic.

Riešenie v podobe SCOTT OTG 

Výhodou je, že ER má veľký výber špeciálnych okuliarov od značky SCOTT, ktoré sú priamo určené cez dioptrické okuliare a sú označené skratkou OTG (angl. over the glasses). Sú to modely Notice OTG, Unlimited OTG Muse OTG.

Majú niekoľko farebných prevedení a rôzne sklá do rôznych podmienok.

Výhodou modelov SCOTT OTG je, že sú vyrobené tak, aby boli kompatibilné s helmami rovnakej značky a aby do nich pasovali (na čele medzi helmou a okuliarmi by nemala byť žiadna medzera). Ale znova pozor, lebo ani to ešte nemusí zaručiť, že práve vám bude komplet dobre sedieť. Je to spôsobené posadením nosa na tvári. Podľa toho sa okuliare posúvajú po tvári viac hore alebo dole a helma potom môže niekedy príliš tlačiť okuliare na nos.

 

Poriadne vyskúšať

Preto je nutné skúšať, skúšať a výber neunáhliť. Základným pravidlom je, aby lyžiarske okuliare cez  tie dioptrické dobre sadli, aby sa sklá vzájomne nedotýkali. To zlepší aj ventiláciu vzduchu. Obecne potom platí, že čím kvalitnejšie (väčšinou aj drahšie) lyžiarske okuliare, tým bude viditeľnosť lepšia a budú sa aj menej zahmlievať.

Lyžovanie s dioptrickými okuliarmi tak bude komfortnejšie, ako sme dúfali. Príďte sa presvedčiť a poradiť s našimi skúsenými expertami do Endorphin Republic.

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.