Ako vybrať bežecké topánky? Doslova podľa seba

Bežecký svet je plný podrobných rád a návodov, ako najlepšie vybrať bežecké topánky. Pritom tým najpovolanejším expertom bežeckého štýlu i našich konkrétnych cieľov a potrieb sme my sami. Nikto nepozná naše telo či sny lepšie – len si treba dávať tie správne otázky a poznať niekoho, kto sa bude dobre pýtať i počúvať. Pretože jedine s dobrými topánkami sa dostaneme tam, kam naozaj chceme.

Najlepšie  bežecké topánky? Také ako ste vy

Behanie je jedna z pohybových aktivít, ktorá nám skrátka musí byť vlastná. Napriek tomu, že sa telo človeka za niekoľko tisíc rokov všeličomu prispôsobilo, praveký lovec v ňom stále žije a túži vybehnúť a preskúmať neznámy terén. „Beh je prirodzený pohyb. Je to takisto veľmi komplexný pohyb, pri ktorom zapojujeme úplne celé telo. Voľba kvalitných bežeckých topánok, ktoré to budú rešpektovať, je preto zásadná,“ hovorí Monika Ballýová, fyzioterapeutka kliniky celostnej terapie a športu VO2MAX. Pri výbere bežeckých topánok je preto najdôležitejšie poznať samých seba. Najlepšie topánky sú totiž tie, ktoré sa tak trochu stanú súčasťou nás samotných – nášho tela i bežeckých preferencií.

Vaše telo – čo vám spraví dobre

Bežecká topánka nám musí predovšetkým perfektne sedieť a musíme sa v nej cítiť dobre, ako by bola pre nás stvorená.  Konkrétne je dôležité zamerať sa na tieto faktory:

Hmotnosť čím ľahšia topánka, tým lepšia pre vaše chodidlo. Ťažká topánka je pre nohu pridaná záťaž a bežecký krok v nej bude nielen ťažkopádny, no z dlhodobého pohľadu aj nezdravý, pretože bude zbytočne namáhaná celá dolná končatina.

Priestor v špičke – prirodzený došľap a odraz chodidla vyžaduje aktivitu všetkých prstov. Ak je topánka príliš úzka, dochádza k stlačovaniu prstov k sebe a hrozí takisto väčšie riziko vzniku otlakov a pľuzgierov. Taký drobný bolestivý stimul môže pri dlhšom behu „rozhodiť“ celý pohybový aparát. Dostatočne široká špička naopak ponúka možnosť opory o všetky prsty, čo zásadne vylepšuje bežecký krok.

Konštrukcia pätnej časti – pri došľape by celá dolná končatina mala zostať v dobrom nastavení a nemalo by dochádzať k prepadu niektorého z kĺbov dovnútra, ani von. Pri skúšaní topánky sa tak zamerajte na to, akú oporu poskytujú topánky vašim členkom.

Drop – drop je zjednodušene povedané rozdiel medzi výškou podrážky pod pätou a pod špičkou. Naše chodidlo má pätu i špičku v rovnakej výške. Vyšší drop síce môže prispieť k náklonu trupu a lepšie viesť telo smerom dopredu, ale pretože to pre chodidlo nie je prirodzené, vzniká riziko väčšieho zaťaženia či dokonca skrátenia lýtka. Ideálny drop je medzi 5 a 7 milimetrami.

Stielka – individuálne vybraná a tvarovaná stielka je lepšia než topánky na mieru. Celé topánky sú totiž vystavené okrem vnútorných vplyvov aj tým vonkajším a rýchlejšie sa opotrebujú. Vnútorná stielka je s chodidlom v najbližšom kontakte, môže tak zásadne prispieť k dobrej funkcii chodidla v záťaži a v prípade častejšieho používania sa ľahšie vymení. U nás v Endorphin Republic práve takú „vychytávku“ ovládame a radi ju doprajeme i vám.

Bežecké preferencie – kde radi beháte

Okrem tela je dôležité pri behu rešpektovať aj dušu. Kde najradšej beháte? Kam vás to ťahá? A ako veľmi? Ako rýchle tam pobežíte? To nie sú filozofické otázky, ale základné parametre, podľa ktorých sa treba rozhodovať pri výbere bežeckých topánok.

Príroda a terén – najlepším spoločníkom do terénu sú trailové topánky, ktoré si dobre poradia s členitým a nestabilným povrchom. Majú tuhšiu konštrukciu podrážky a tým ponúkajú lepšiu oporu pre chodidlo i pri väčších nerovnostiach terénu. Podrážka musí mať výraznejšiu vzorku a grip, aby sa topánky nešmýkali a mohli vás vziať hlboko do lesa. Tam sa určite nebudete báť, keď nazujete trailovky SCOTT Supertrac Ultra RC, ktoré sú populárne i medzi profíkmi.

Mesto a cesty – pevný a tvrdý povrch nie je pri behu pre naše chodidlá práve ideálny. Základnou vlastnosťou cestných topánok SCOTT Supertrac Ultra RC je preto miera tlmenia, aby ste cítili, že došľapujete do mäkkého. Na takú výzvu dobre reagujú topánky ON running, ich technologicky vyspelé materiály zaručujú, že i na asfalte si budete pripadať, ako by ste bežali v oblakoch.

Preteky – rýchli bežci potrebujú rýchle topánky. V takom prípade vyberajte topánku, ktorá je ľahká ako pierko, aby ste v nich mohli letieť ako vtáci.

Dlhé trasy – pre vytrvalostné až nekonečné behy naopak potrebujete topánku, v ktorej sa budete cítiť pohodlne. Taká topánka bude vyzerať inak než pretekárska, bude väčšia a o niečo ťažšia, ale poskytne dobrú oporu pre členok a stabilitu pre chodidlo.

Spoznajte sami seba viac – my sa pýtať vieme

Fyzioterapeutický tým Moniky Ballýovej úzko spolupracuje s expertmi z Endorphin Republic. Vďaka rozsiahlym školeniam a tréningom si zásadne obohacujú know-how a vedia tak komplexne poradiť všetkým športovcom, ktorí dorazia do predajne. Sami predajcovia sú pritom aktívni a hlavne vášniví športovci, rýchle vás svojím nadšením nakazia a budú sa chcieť dozvedieť čo najviac o tom vašom. Práve hlbší osobný kontakt so športovcom je prvým krokom diagnostiky behu, kedy je dôležité športovca dobre spoznať a pochopiť, prečo behá a čo ho baví i čo mu vadí. Ďalším krokom môže byť podrobná diagnostika behu, počas ktorej zistíte, ako sú na tom vaše svalové skupiny, kĺby a ako pri behu zapojujete celé telo. V prípade konkrétnych ťažkostí v oblastiach chodidla vám fyzioterapeuti zostavia individuálny plán kompenzačných cvičení a odporučia k tomu konkrétnu topánku, doplnenú o starostlivo zvolenú stielku. 

S dobre vybranými topánkami vám potom už nebude nič stáť v ceste a pokiaľ áno, odporučíme vám topánky s najlepším odrazom, aby ste všetky prekážky hravo preskočili.

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.