Ako vybrať lyžiarsku helmu

Zorientujte sa v ponuke prílb na lyže a zaobstarajte si takú, s ktorou bude každá minúta na svahu radosť. Poradíme, na čo sa zamerať z pohľadu bezpečnosti i pohodlia a pomôžeme takisto s výberom detskej helmy.

Helma na lyže či snowboard už našťastie nie je záležitosť len pre výkonnostných športovcov. Je to bezpečnostný prvok, ktorý častokrát zachráni život – nielen na alpských svahoch. V niektorých krajinách je dokonca povinná. Na čo sa pri výbere zamerať, aby prilba chránila, skvele sedela a pristala vám?

1. Bezpečnosť

Na prvom mieste by vás mali zaujímať bezpečnostné certifikácie. Všetky helmy, ktoré ponúkame v predajniach a na e-shope Endorphin republic, spĺňajú najprísnejšie štandardy. Ani tak však pri jazde nestraťte hlavu – prilba len znižuje riziko poranenia hlavy, ale úplne ho eliminovať nedokáže ani tá najdrahšia či najlepšia helma na svete.

Systém na ochranu mozgu MIPS®

Ak hľadáte skutočne špičku medzi lyžiarskymi helmami, vyberajte tie so systémom MIPS®. Bežné helmy totiž chránia najmä pri priamom náraze, no väčšina pádov sa prihodí s šikmým nárazom a následnou rotáciou hlavy. Prilby so systémom MIPS fungujú inak. Tieto prilby majú vnútri ochrannú vrstvu s nízkym trením, ktorá umožní, aby sa hlava pri náraze otáčala vo vzťahu k prilbe. Tým sa výrazne zníži prenos rotačných síl do mozgu a ten je tak lepšie chránený.

Jedná sa o investíciu, ktorá sa vyplatí a cenový rozdiel oproti klasickým helmám nie je výrazný. Poteší vás, že systém MIPS® nájdete aj u detských heliem SCOTT.

2. Pohodlie

Aby ste na svahu vydržali celý deň, je treba, aby helma sedela ako uliata. Keď vyberiete správne, ani o nej nebudete vedieť. Pri skúšaní si preto nechajte helmu chvíľu na hlave, prejdite sa s ňou a skúste rôzne nastavenie upínacieho systému. Keď vás po 5 minútach nebude nič škriabať či tlačiť, našli ste tú pravú.

Ako vybrať veľkosť lyžiarskej helmy

Helmu samozrejme môžete kúpiť aj online, pre veľa ľudí je to pohodlnejšie. V  ER-shope stačí kliknúť na tabuľku veľkostí, ktorú nájdete pod popisom produktu. Potom už len premeriate obvod hlavy, porovnáte a je to. Prilbu doma vyskúšajte a keby vám nevyhovovala, radi ju vymeníme.

3. Lyžiarske okuliare

Dôležitým bodom – na ktorý ale mnoho lyžiarov zabúda – je kompatibilita helmy s lyžiarskymi okuliarmi. V ideálnom prípade kupujte oboje súčasne, vyhnete sa tak rozčarovaniu na svahu.

4. Odvetranie

Aby ste sa zbytočne nepotili alebo sa vám naopak do helmy nedostával sneh, oceníte kvalitné odvetranie. Vyberať môžete z prílb s aktívnym i pasívnym odvetraním. Aktívne znamená, že prieduchy je možné regulovať – v teplejšom počasí alebo pri intenzívnom lyžovaní pustíte dnu viac vzduchu, pri mrazivej popoludňajšej lyžovačke menej.

Ako vybrať detskú lyžiarsku helmu

Pre detské prilby platia rovnaké pravidlá aké sú uvedené vyššie – čiže helma musí mať bezpečnostnú certifikáciu, mala by perfektne sedieť a byť pohodlná. U detí oceníte helmy vo výraznej farbe, vďaka ktorým malých lyžiarov nikto neprehliadne. Do farby s helmou môžete vyladiť i chránič chrbtice.

Je rozdiel medzi pánskou a dámskou prilbou?

Nie. Rozdiel je len vo veľkosti. Niektorí výrobcovia rozlišujú pánske a dámske prilby, spravidla sa však líšia len farbou, nie tvarom. S prihliadnutím na dizajn vyberajte hlavne tak, aby helma dokonale sedla.

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.