BEZPEČNE NA SKIALPOCH – UROBTE MAXIMUM A UŽITE SI HORY

Niektoré situácie nechcete zažiť. Napríklad lavínu. Keď už sa v nej ocitnete, potrebujete výbavu, ktorá vás nenechá v štichu. Lavínovou trojicu a skialpový batoh s airbagom.

Deň ako maľovaný a vy si užívate freeride. Lenže i tie najkrajšie chvíle sa zmenia v niekoľkých sekundách na nočnú moru, keď kamaráta zavalí lavína. Od teraz máte 15 až 18 minút na záchranu.

Bez čoho skúsený skialpinista nevyjde z domu

Ideálne by bolo sa do ťažkostí vôbec nedostať. Najlepší skialpinista je ten, čo jazdí „hlavou“. Vie vyhodnotiť riziko. Pozná terén. Vie, ako sa správa sneh. Alebo má so sebou inštruktora či skúsenejšieho kamaráta. Má pípak (lavínový vyhľadávač), sondu a lopatu. Zainvestoval do skialpového batoha s airbagom.

95 % zachránených použilo lavínový batoh s airbagom

Lavínový batoh skokovo zvýši šancu na záchranu z lavíny. Ako náhle vás masa snehu uchytí, aktivovaný airbag vás môže udržať na povrchu lavíny. Štatistiky sú neúprosné: 95 % skialpinistov, ktorých sa podarilo zachrániť, malo lavínový batoh na chrbte a airbag nafúknutý.

Je pre vás lepší elektronický alebo bombičkový systém?

Na výber máte z dvoch systémov – už tradičného bombičkového alebo novšieho elektronického.

Ako prvý sa objavil bombičkový systém, alpinisti si ho rýchle obľúbili a na trhu sa drží i dnes. Po aktivácii sa z bombičiek vypustí plyn, ktorý airbag nafúkne. Od plynu sa ustupuje a bombičky bývajú plnené stlačeným vzduchom. So systémom SCOTT Alpride 2.0 (batohy Guide AP) vás pustia i do lietadla. Nevýhodou je nutnosť výmeny a kontroly bombičiek. Výhodou cena batoha.

Keď zvolíte elektronický systém, odpadá nutnosť meniť bombičky. Systém SCOTT Patrol E1 vydrží nabitý dokonca 3 mesiace, a dobiť ho môžete až 5000×. Nafúknuť airbag si môžete bez problému vyskúšať nanečisto – poznáte to: ťažko na cvičisku...

Oba systémy fungujú skvelo. Oba vás pomôžu udržať na povrchu lavíniska.

Porovnanie lavínových batohov SCOTT

batohySCOTT Guide APSCOTT Patrol E1
systémbombičkovýelektronický
veľkosť airbagu150 l150 l
rýchlosť nafúknutia3 s3 s
obmedzenie pre letynienie
hmotnosť systému1130 g1280 g
objem batohaod 20 do 40 lod 22 do 40 l
opakované použitiepo výmene bombičky3 mesiace bez dobíjania
komfort********
cena********

Batoh je jediná aktívna lavínová pomôcka

Zmienili sme dôležitosť lavínového vyhľadávača, sondy a lopaty. To všetko vám pomôže zachrániť kamaráta v lavíne. Alebo vás. Jedine lavínový batoh so správne „odpáleným“ airbagom je schopný zabrániť úplnému zavaleniu v lavíne a vyniesť vás na povrch. U nebezpečných situácií však platí, že je najlepšie sa do nich vôbec nedostať.

Pre shlédnutí videa je nutné súhlasiť s marketingovými cookies

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.