Dnes patria české bežecké lyže Kästle medzi špičku

Bežecké lyže Kästle kedysi vyhrávali najväčšie svetové súťaže. Potom na dlhý čas zmizli zo sveta. Vďaka konštruktérom z Nového Mesta na Morave sa rýdzo česká Kästle vrátila na trh a na pretekársku trať. Modelovú ponuku na sezónu 2021/22 vrátane odborného poradenstva a servisu nájdete aj v Endorphin Republic.

Pred viac ako 30 rokmi zažiarili bežecké lyže Kästle vo Svetovom pohári a získali medaily na zimných olympijských hrách a majstrovstvách sveta. V 80. rokoch ich nosila napríklad nórska lyžiarska hviezda Annete Boe. Na majstrovstvách sveta v Osle, Seefelde a Oberstdorfe získala celkovo šesť medailí a jednu na zimných olympijských hrách v Lake Placid. Okrem toho vyhrala celkové poradie SP v sezóne 1984-5.

Teraz sa Kästle vracia do Svetového pohára v behu na lyžiach aj na svetovú biatlonovú scénu. Aj na trhu potom rozširujú existujúcu päťku svetových značiek určujúcich trendy na "veľkú šestku".

Úplne nové lyže

Lyže s charakteristickým polstrovaním Hollowtech na špičke, ktoré znižuje vibrácie, patria samozrejme k tomu najlepšiemu v segmente bežeckých lyží. A ak boli prvé lyže Kästle ešte sestrami špičkových českých bežeckých lyží Sporten, dnes to už neplatí. Sú to len vzdialení bratranci - spája ich len továreň v Novom Meste na Morave, kde sa vyrábajú. Dnes sa obe značky uberajú vlastnou cestou.

"Špičkové lyže Kästle RX 10 2.0 sú úplne nové. So športom to už nemá nič spoločné. Z hľadiska konštrukcie, tvaru, geometrie, použiteľných materiálov sa to nedá porovnať," hovorí Vít Fousek, jeden z dvoch českých dizajnérov nového Kästle a bývalý vynikajúci servisný technik. "Pri nižších sériách XP 20 a 30 sme použili len rovnaké formy ako pri Sportene, ale vnútro, zloženie a úpravy sú tiež odlišné."

Špičkový model RX 10 2.0 obsahuje aj jednu špeciálnu funkciu. Okrem klasických a korčuliarskych lyží rôznych tvrdostí sa môže pochváliť aj lyžami "DOPO" (double poling). Ide o špeciality pre techniku "od polievky k jadru", ktorá sa dnes používa vo väčšine maratónov. Jednoducho povedané, ide o hybrid medzi klasickými a korčuliarskymi lyžami. Sú kratšie ako klasické lyže, sú vyrobené v tvare pre najdlhšie korčuliarske lyže (192 cm) a majú niektoré zmeny v konštrukcii.

Tento rok na najväčších pretekoch

Lyže Kästle sa tento rok dostanú aj do pretekov SP v behu na lyžiach a biatlone. "Chceli by sme pokryť väčšinu pretekov. Máme mladý tím vo veku okolo 21 rokov a chceme vychovávať pretekárov už od juniorského veku, aby sa s lyžami zžili a obľúbili si ich. A všetci uvidia na veľkých pretekoch aj naše servisné tímy," zdôrazňuje Fousek filozofiu zapojenia sa do Svetových pohárov.

Trendom sú bežecké lyže SKIN

"V Endorphin Republic sa teraz zameriavame najmä na bežecké lyže SKIN, ktoré sú z pochopiteľných dôvodov veľkým trendom na celom svete," hovorí Jan Vokoun, skúsený manažér predajne Endorphin Republic v pražskej Waltrovke. "SKIN" - alebo bežecké lyže klasického štýlu so stúpajúcim pásikom pod pätou - sú vhodné na rekreačný a športový beh. Vďaka mohérovému pásu nie je potrebné mazať lyže voskom, čo bol pre hobby lyžiarov vždy veľký problém. Martin Koukal, majster sveta v klasickom lyžovaní, vysvetľuje popularitu bežeckých lyží SKIN. Stačí, že na štadióne v Bedřichove je nejaké počasie, ale keď vyjdete na kopec, je o niekoľko stupňov menej. A hľa, tabuľka nefunguje. Vďaka bežeckým lyžiam SKIN si dnes každý môže užiť klasiku, ktorá je prirodzenejšia a fyzicky menej náročná, a nemusí nič mazať."

"Modely Kästle XP 20 a Kästle XP 30 sú zároveň najžiadanejšími modelmi v našej ponuke. V menšom počte však predávame aj klasické mazacie a skate lyže, ktoré majú stále svojich fanúšikov," dodáva Vokoun zo spoločnosti Endorphin Republic.

Bohatá história značky Kästle

Všetko sa začalo v roku 1924 v malej dielni v rakúskom Hohenemse. Anton Kästle tu vyrobil svoj prvý pár lyží a začal dlhú cestu k úspechu a sláve značky, ktorá bola v tom čase najväčším výrobcom lyží na svete. Tony Sailer, sestry Epplové, Pirmin Zurbriggen, Tom Stiansen a nespočetné množstvo ďalších lyžiarskych legiend, ktoré jazdili na lyžiach Kästle, získali spolu 132 olympijských medailí a medailí zo Svetového pohára. Nielen na zjazdovkách, ale aj na bežkách. Slávne lyže Kästle boli obľúbené aj medzi československými lyžiarmi, pretože aj za socializmu sa občas dali zohnať v predajniach Tuzex alebo Pragoimpo. V roku 1998 však náhle zmizli z trhu. O deväť rokov neskôr, v roku 2007, sa Kästle vďaka investičnej skupine okolo Rudolfa Knünza vrátilo do medzinárodnej lyžiarskej komunity. Opäť vytvoril lyže, ktoré začali určovať štandardy pre celý lyžiarsky priemysel. V roku 2015 sa značka vrátila k svojim koreňom, keď presunula svoje sídlo do Hohenemsu vo Vorarlbersku. Zlom nastal v roku 2018, keď spoločnosť kúpil český miliardár Tomáš Němec. Rozšíril sortiment o kvalitné bežecké lyže a začal budovať pretekársky program pre zjazdové a bežecké lyžovanie. Jedným z najlepších výsledkov moderného kästli je trináste miesto Brita Alexa Tilleyho v obrovskom slalome v októbri 2021 v rakúskom Söldene.

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.