Kam na lyže v Taliansku radí LUCKA VÝBORNÁ

Južné Tirolsko vás očarí bez ohľadu na to, či sa práve chystáte na skialpinizmus, alebo ste pokročilý lyžiar. Skúsená skialpinistka, moderátorka a ambasádorka Endorphin Republic Lucie Výborná vám predstaví svoje obľúbené talianske skialpové túry.

"Pôjdem vesmírom špirálových galaxií do skamenenej dediny... Z obrovskej chatrče idem len hore. Okolo čarovnej hory, cez polia tekutého snehu, cez kaskádu poletujúcich snehových vločiek až k veľkému hradu Monte Castello. Na skalách sú tváre, ktoré sú staré milióny rokov... Stačí k nim prísť, zobudiť ich a potom sa zo srdca spýtať na to, čo už dávno potrebuješ vedieť."

Nie, nebojte sa, nie som blázon. Ale keď mi moji priatelia z Endorphin Republic ponúkli niekoľko tipov, kam ísť lyžovať, ako prvá mi prišla na um oblasť Fanes/Sennes v Južnom Tirolsku.

Miestna krajina skutočne hovorí jasnou rečou. Navyše sa otvára doširoka - nie je ako niektoré alpské údolia, ktoré sú tak hlboko zarezané, že pre poriadny výhľad musíte vyliezť na vrchol.

Pederü - Fanes.

Aj ako začiatočník sa môžete z obce Pederü ľahko vydať na túru po turistickom chodníku k chate Fanes... a cestou sa kochať výhľadom. Oranžové skaly žiaria na slnku a nádherne kontrastujú s bielymi vrcholmi okolitých hôr. Stromy sú krásne zasadené do krajiny, čo jej dodáva ešte rozprávkovejší charakter. Na chate Fanes vás privíta usmiaty Max Mutschlechner alebo niekto z jeho rodiny. A potom sa ocitnete nielen v raji pre skialpinistov, ale aj v kulinárskom raji, pretože pohostinnosť Južného Tirolska je neopísateľná. História rodiny a prvej chaty na tomto mieste siaha až do roku 1928 a história Veľkej vojny, ktorá siaha ešte ďalej, vás tiež nenechá chladnými, pretože front nebol ďaleko.

Fanes - Monte Castello: Do prvej línie

Na ďalšiu lyžiarsku túru (nie je to náročné) sa vyberte z chaty Fanes (2 100 m) na Monte Castello (2 817 m), ktorá bola súčasťou frontovej línie. Najjednoduchšiu a najkratšiu skialpovú túru si môžete vyskúšať, ak z chaty Fanes hütte vystúpite na neďaleký Col Toronn (2 459 m) a potom si vychutnáte slávny zjazd v prašane.

Ak ste skúsenejší a chcete ísť vyššie, skúste Cima Nove (2 968 m), Piz de Sant Antone (2 655 m) alebo najvyššiu Cima Dieci (3 026 m), kde výstup trvá približne 5 hodín. Nezabudnite na hrebene, skoby, cepín a lavínový výstroj. Pri náročnejších túrach (viac na https://www.rifugiofanes.com/en/dolomites-hut.htm) je vhodné poradiť sa s miestnymi obyvateľmi a pri zjazde po horách na vlastnú päsť, bez lyží, so skúseným partnerom alebo horským vodcom.

Ak sa vraciate do Pederü z Fanes z parkoviska a nemáte dosť, vydajte sa od chaty doľava smerom na Sennes. Stúpanie po miestnych velikánoch bude spočiatku trochu strmšie, ale je to cesta pre snežné skútre a kolieskové korčule ako Fanes, takže ju zvládne aj začínajúci lyžiar. A keď sa dostanete nad líniu skál a stromov, čaká vás úžasná odmena v podobe nekonečného alpského priestoru.

Na náhornej plošine

Potom nemôžete vynechať chatu Sennes. Je síce trochu vzdialenejší, ale pohostinnosť a kuchyňa je rovnaká ako u susedov na Fanes.

Sennes sa nachádza na náhornej plošine, takže umožňuje ľahkú aj náročnejšiu lyžovačku. Na začiatok sa môžete vybrať na okruh smerom k jazeru Gran de Fosses a ďalej na Croda Rossa di Anterselva a Croda Rossa Piccola.

Výstup na Monte Sella di Sennes (2787 m) je už teraz úžasný a pre skúsenejších. Pred túrou sa však určite informujte u miestnych obyvateľov o snehových podmienkach.

Oblasť Fanes a Sennes u mňa v minulej sezóne s prehľadom zvíťazila. Je to krásna, živá krajina. Prebúdza detskú radosť, fantáziu, ponúka krásny skialp rovnako pre začiatočníka, ako aj pre toho, kto má rád náročnejšie výstupy, kde si ešte niečo s chuťou vylezie. Symbol tohto všetkého som našiel v podobe vrcholového kríža na jednom z miestnych kopcov: drevená zvislica smerujúca k modrej oblohe a vodorovná časť tvorená ľudskými rukami, ktoré sa k nej načahujú... partnerstvo, kamarátstvo, susedstvo, pomoc... to všetko sú hodnoty, ktoré v tomto regióne znamenajú veľa.

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.