Lyžiarske oblečenie 1.0.1: Ako sa správne obliecť na lyže

Obliecť sa na lyže nie je žiadna veda. Chce to pri tom len trochu premýšľať, mať z čoho vyberať a párkrát si vrstvenie vyskúšať. Prečo píšeme vrstvenie? Pretože práve vrstvenie je tou čarovnou formulkou, ako správne postupovať.

Nezabudnite, že „na lyže“ dnes znamená niekoľko aktivít. Na zjazdovky, na skialpy alebo tiež na bežky. Bežky si nechajme nabudúce, poďme sa teraz pozrieť na správne vrstvenie  prvých dvoch kategórií.

 

Oblečenie na zjazdovky

Na zjazdovky sa obliekame teplejšie ako na skialpy. Je to jasné, jazdíme len z kopca nadol, výdaj energie je oveľa nižší a lyžiar sa tiež menej zapotí. Odporúčame 3 až 4 vrstvy, podľa počasia a toho, ako aktívne chceme lyžovať:

  1. vrstva - merino tričko (alebo nejaká kombinácia s merinom) s dlhým rukávom. Oblečenie z merino vlny odporúča veľa znalcov, pretože dobre odvádza pot a aj keď je mokré, tak nechladí. A ani nezapácha. To sú dve veľké výhody oproti umelým tričkám. Nevýhodou pre niekoho môže byť o niečo vyššia cena. Pre lyžiarov, ktorým merino nevyhovuje, máme širokú ponuku prvých vrstiev z iných funkčných materiálov - ideálne na vyskúšanie v jednej z predajní Endorphin Republic.
  1. vrstva - ľahký funkčný lyžiarsky rolák, keď je väčšia zima.
  2. vrstva  - chránič chrbtice  integrovaný do vesty. Táto vrstva môže byť priedušná – light – alebo pri veľkej zime zateplená. V bežných podmienkach sa dá použiť hneď ako druhá vrstva a rolák môžeme vynechať.
  3. vrstva - zateplená bunda. Mala by mať určite membránu, ktorá zabráni prenikaniu vlhkosti a naopak ju bude púšťať von. V Endorphin predajniach nájdete kvalitné bundy značiek SCOTT, Kjus, UYN, Colmar, Rossignol, Phenix a ďalšie s rôznymi druhmi membrán - napríklad trojvrstvová 3L DRYO, Dermizax alebo Goretex.

Pod lyžiarske nohavice si oblečte dlhú funkčnú spodnú bielizeň a na to lyžiarske nohavice.

Oblečenie na freeride

Špecifickou podkategóriou obliekania na zjazdovky je freeride. Trochu inak ako na bežné lyže sa totiž bude obliekať ten, kto chce zjazdiť voľný terén. Aj keď nebude šliapať do kopca, mal by sa obliecť menej, pretože pri freeride, v náročnejšom teréne ako na zjazdovke, vydá určite viac energie a viac sa tiež spotí. Preto odporúčame maximálne tri vrstvy. A ešte treba zvážiť, či nepoužiť vrchnú bundu čo najmenej zateplenú.

 

Oblečenie na skialpy

Skialpy sú oveľa náročnejšie na výdaj energie a človek sa takisto oveľa viac potí než pri lyžovaní na zjazdovkách. Lyžiar aj niekoľko hodín stúpa do kopca, preto alfou a omegou obliekania na skialpy je uberanie a pridávanie vrstiev. Do kopca by sme mali byť oblečení naozaj len ľahko, ale v batohu to chce mať pripravené teplejšie oblečenie na zjazd.

  1. vrstva – merino tričko. Prvá, základná vrstva môže byť rovnaká ako na normálne lyže. Podobne ako pri obliekaní na zjazdovky môžeme odporučiť základnú funkčnú vrstvu s merinom. Na skialpoch ešte viac oceníme, keď nás spotené tričko nebude chladiť. Môže byť aj tenšie ako na zjazdovky.
  2. vrstva – softshell s windstoprom. Budeme vždy vyberať podľa počasia. Keď bude teplejšie a slnečno, tak si „softshellku“ vezmeme cez prvú vrstvu, aby sme neprefúkli. Keď je horšie počasie, môžeme vziať teplejšiu vrstvu, napríklad tenučkú páperovku.
  3. až 4. vrstva – tenká membránová bunda. Vystúpime na najvyšší bod túry, sme hore a chystáme sa na zjazd. Bude sa hodiť tenká membránová bunda a pod ňu napríklad ľahká páperovka  (gramáž okolo 800).

Znova bude záležať na počasí, vetre a na intenzite zjazdu.

 

Na nohy potom môžeme vziať buď zateplené priliehavé nohavice s trakmi alebo širšie skialpové nohavice. Pod ne dlhú tenkú funkčnú spodnú bielizeň. Podobne ako na bicykli už nie je nutné brať klasické krátke spodky.

 

Ale to ešte nie je všetko. Nahor do kopca budeme najčastejšie stúpať v tenkých rukaviciach a s čelenkou alebo tenkou čiapkou (helmu budeme mať väčšinou pripnutú na batohu). Na zjazd potom použijeme teplé rukavice, niekedy aj teplejšiu čiapku pod helmu a podľa zvyku a potreby aj zjazdové okuliare.

 

Stále si nie ste istí výberom správnych vrstiev lyžiarskeho oblečenia? Dorazte do predajní Endorphin Republic, kde vám naši vyškolení predavači, sami aktívny športovci, radi poradia, aké vrstvy a materiály zvoliť, aby ste sa pri týchto zimných športoch cítili komfortne.

 

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.