Nové skialpové topánky SCOTT Cosmos

Skialpové topánky sú jedným z najzložitejších a najdelikátnejších športových náradí.. Neveríte? Hneď vysvetlíme prečo. Je to úplne jednoduché.

Sú určené na protichodné činnosti:

1) Na chôdzu do kopcov na lyžiach s pásmi. Skialpinista „našliape“ kľudne za deň  aj dlhé kilometre.

2) Zároveň musia skialpové topánky perfektne poslúžiť na zjazd. Majú mať pri jazde z kopca také vlastnosti, aby ste sa cítili skoro ako v topánkach zjazdových.

3) Aby to bolo ešte zložitejšie, skialpinista obe činnosti počas výletu niekoľkokrát strieda. Zmena musí byť rýchla, jednoduchá, pohodlná a bezporuchová.

Skĺbiť tieto požiadavky je nesmierne obťažné. Preto na kvalite skialpových topánkach veľmi záleží. Takmer každý, kto už niekedy skialpoval, narazil na ich limity. Lepšie povedané si ich poriadne nevyskúšal alebo ich použil zle a potom trpel.

Pre začínajúcich aj pokročilých skialpinistov máme dobrú správu. Celkom nový model skialpovej topánky SCOTT Cosmos tieto úskalia eliminuje. Endorphin Republic má v ponuke tri modely odstupňované podľa výkonnosti a k tomu skúsených expertov, ktorí poradia s výberom.

 

SCOTT = kvalita

Švajčiarsky SCOTT má so skialpovou výbavou dobré skúsenosti a je povestný dôrazom na kvalitu. Model Cosmos je už roky odskúšaný a vyslúžil si veľmi dobré referencie. Nie je to ferrari, ale poctivá topánka, ktorá nie je ultraľahká na úkor pohodlia a dajú sa v nej aj skvele schádzať kopce. Cosmos je mercedes, na ktorom by sa toho v priebehu rokov nemuselo veľa meniť. Preto ho niekoľko rokov obúvala aj česká horská služba.

Napriek tomu dostali nové modely na sezónu 2021/22 niekoľko noviniek. Určite nie sú kozmetické, automobilovou terminológiou by sme povedali, že je to je zásadný facelift.

Prepracovaná klasika

Poďme sa na topánku pozrieť zblízka. Zachovala si všetko, čo mala dobré a k tomu sa pridala rada vylepšení. 103,5 mm široký skelet zostáva, je to asi najširšia topánka na trhu. CosmosCosmos Tour novej generácie to majú rovnako, topánka je jednoducho komfortná. Ideálna pre ľudí, ktorí majú širšiu nohu, nejaké výrastky, deformácie atď…

Novinka je o niečo ľahšia a vďaka novej konštrukcii Cabrio Hybrid má väčší rozsah pohybu komína pri chôdzi. Flex index 110 potom zaručuje solídnu tuhosť pri zjazde. Cosmos nie je špeciálka na extrémne výbehy do svahu ani na Big Mountain freeridové zjazdy. Ale… sme presvedčení, že aj pokročilí skialpinisti, vrátane freeriderov, ktorí sú zvyknutí chodiť do kopcov len preto, aby si ich potom mohli zísť, budú spokojní.

Nová topánka má trochu iný komín a ergonomickejšie zapínanie. Priehlavok je zhora mierne znížený, ale topánka pôsobí presnejšie pri jazde z kopca. Lepšie ovláda lyžu. Prerobený je aj nákľak náklek. Pôvodne bol 11,5 stupňa, dnes je 12 alebo 14 stupňov a prepína sa jednoducho vzadu na topánke. Najvýkonnejší Cosmos Pro má dokonca 13 a 15 stupňov. Čo to znamená? Topánky sú opäť priaznivejšie na jazdu z kopca. Ale stále pri zachovaní komfortu.

SCOTT Cosmos má aj úplne prepracovaný jazyk. U starých topánok bol z jedného dielu, dnes je z dvoch. V topánke sa preto lepšie chodí, komín sa viac ohne. Nová je aj vnútorná papuča, najvýkonnejší model SCOTT Cosmos Pro má dokonca rýchlouťahovanie systémom BOA (otočné koliesko).

Názor znalcov

„Pre mňa to boli fantastické topánky do služby. Vysvetlím prečo,“ hovorí ešte o predchádzajúcom modeli SCOTT Cosmos dlhoročný dobrovoľný člen horskej služby na Benecku, Adam Brožek. „Ráno som  v nich išiel na zjazdovky a krásne som sa  prešiel, prakticky rovnako ako v zjazdových topánkach. A potom som v nich sedel na služobni, občas vyšiel k prípadu a mohol ich mať celý deň na nohách. To je niečo, čo vôbec nie je samozrejmosťou. Jasné, nie sú na nejaké vysokohorské preteky, ale sú super na výlety. Sú univerzálne. Moja žena ich má a chodí si v nich aj zalyžovať na zjazdovky,“ zdôrazňuje Adam Brožek.

Moja skúsenosť je, že máloktorá skialpová topánka sedí toľkým rôznym ľuďom s rôznymi nohami,“ upozorňuje skúsený skialpinista Martin Šolín, jeden z odborných predajcov v Endorphin Republic na Waltrovke. „Je najuniverzálnejšia, má prirodzene nastavené uhly. Je jednoducho stavaná na celý deň a určite aj preto je jednou z najžiadanejších topánok do požičovní.

 Tri varianty nového modelu Scott Cosmos

Cosmos PRO - najvýkonnejšia topánka v ponuke je určená pre skutočných nadšencov skialpinizmu. Skelet je vyrobený zo zmesi Grilamid a konštrukcia Cabrio Hybrid poskytuje 60° rozsah pohybu komína, pohodlnú chôdzu do kopca, ako aj oporu a stabilitu pri zjazde. Šírka topánky je 102 mm, sklon komína je 13 a 15° a index ohybu je 125. Užší strih a topánka s rýchlouťahovaniem systémom BOA (otočné koliesko) umožňujú vysoký výkon, ale aj pohodlie počas celého dňa.

Cosmos TOUR - stredne pokročilá topánka pre pokročilých. Kombinuje nízku hmotnosť, ľahkú chôdzu a pohodlie a je vhodná do náročnejších podmienok. Aj topánka TOUR je vyrobená z materiálu Grilamid a má konštrukciu Cabrio Hybrid. Je o niečo širší - 103,5 mm, má flex index 120 a sklon komína 12 a 14°.

Cosmos - základný model série je vhodný pre začínajúcich skialpinistov. Má tiež novú konštrukciu Cabrio Hybrid a je vyrobená z materiálu Pebax. Má rovnakú šírku a rovnaký sklon komína ako model TOUR, ale nižší flex index 110.

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.