Prečo dámsky bicykel

Dávno preč sú časy, keď bol šport výsadou mužov. Dievčatá, dámy, ženy, dievčence sú rovnako nadšené športovkyne ako muži. A to rozhodne platí i o cyklistike. Niet sa čo čudovať, že cyklistický priemysel sa so svojimi produktmi zameriava i na čisto dámsky pohľad na bicykel. Ženské telo je jednoducho špecifické a je nutné sa mu prispôsobiť. Najmä ak majú byť dámske výjazdy nezabudnuteľné kvôli výkonu a pohode a nie kvôli nepohodliu. Ako je to teda s dámskymi modelmi bikov? 

Ako je to s rozdielmi medzi dámskym a pánskym bicyklom? Rozhodne nestačí nafarbiť pánsky bicykel na ružovo. Tým nám dámsky model, ktorý má splňovať náročné požiadavky ženského tela, jednoducho nevznikne. Dámsky bicykel sa na prvý pohľad líši použitými komponentmi, ktoré berú v úvahu odlišnosti ženského tela. Medzi najvýznamnejšie patrí špecificky dámske sedloužšie riadidlá, subtílnejšie gripy, kratší predstavec. U niektorých modelov sa tiež líši geometria rámu, kde sa zohľadňuje odlišná stavba tela.

Dámske horské bicykle

ŠPECIFIKÁ DÁMSKEHO BICYKLA

RÁM

Odlišnú geometriu rámu nájdeme u niektorých modelov dámskych bicyklov, cieľom je lepšia ovládateľnosť a väčšie pohodlie pri jazde. Ukážkovým príkladom sú dámske horské biky SCOTT Contessa Active.

VIDLICA

Odpružená vidlica na dámskych modeloch bicyklov býva s ohľadom na nižšiu priemernú hmotnosť žien mäkšia, tak aby v teréne správne reagovala na nerovnosti.

SEDLO

Väčšina dámskych bicyklov je vybavená dámskymi sedlami, nech už úzkymi, športovými pre výkonnostné jazdkyne alebo širšími pre všetky dámy, ktoré si chcú jazdu na bicykli užiť bez zbytočného nepohodlia

Tip: Nezabudnite, že pohodlný posed doladíte kvalitnými cyklistickými kraťasmi s cyklovložkou.

GRIPY

Drobnejším a citlivejším dámskym rukám sa lepšie prispôsobia gripy, ktoré sú v priemere menšie a často tiež hladšie a mäkšie

Tip: Stavte na kombináciu kvalitných gripov a cyklo rukavíc, ktorá perfektne pohlcuje vibrácie.

RIADIDLÁ

Riadidlá môžu byť vzhľadom na rozmery ženských ramien užšie.

PREDSTAVEC

Kvôli lepšej ovládateľnosti býva u dámskych modelov bicyklov kratší predstavec, najmä u unisex rámov.

DIZAJN

A konečne to, čo mnohé ženy nakoniec zaujíma najviac. Pre niektorých mužov je to nepochopiteľné, ale i dizajn môže umocniť požitok z jazdy. Ženy berú i bicykel ako módny doplnok. Podaktorým sa páči veselší štýl, iným čisto športový, ostatné si potrpia na eleganciu i vprostred terénu. Vzhľad je skrátka dôležitý. A na to dizajnéri značiek SCOTT a BERGAMONT naozaj nezabúdajú. 

TYPY DÁMSKYCH BICYKLOV PODĽA CIEĽA VAŠEJ CESTY

Teraz už viete, prečo siahnuť po dámskom modeli. A viete už, kam s bicyklom plánujete vyrážať? Ak áno, potom ste už len kúsok od voľby svojho vysneného modelu. Dámske jazdné bicykle sa tak isto ako pánske delia do niekoľkých kategórií:

Ak milujete terén, potom sa zamerajte na výber horského bicykla čiže MTB.

Na pohodlnú jazdu na cestách i v teréne sú tu dámske krosové  a trekové bicykle.

Pokiaľ vás láka rýchla jazda na asfalte, určite vás nenechajú chladnými cestné bicykle a dobrodružnejšie gravel biky, ktoré zvládnu i nespevnené cesty.

A keď si chcete vychádzku užiť v pohodovom tempe a napriek tomu zdolať riadne porcie kilometrov v teréne alebo na cyklotrasách, mrknite na dámske elektrobicykle.

A práve o jednotlivých kategóriách si povieme viac.

DÁMSKE HORSKÉ BICYKLE PRE BIKERKY

DÁMSKE CELOODPRUŽENÉ BICYKLE  i do najextrémnejších terénov

Pokiaľ máte rady vychádzky do terénu, ale plánujete jazdu i po cyklotrasách, horské bicykle s pevným rámom (tzv. hardtaily) sú pre vás ako stvorené. Pevný rám dokáže znížiť celkovú hmotnosť bicykla a ten je tak v teréne ovládateľnejší.

Náročné bikerky, ktoré chcú zdolávať tie najťažšie terény, volia jednoznačne dámske celoodpružené bicykleDámske trailové bicykle sú ideálne na singltreky, do bikeparkov, na náročné stúpania i riadne zjazdy. Dámske cross-country modely si poradia s ťažkým terénom, ale vydať sa s nimi môžete v podstate kamkoľvek. Celoodpružené bicykle majú okrem celoodpruženej konštrukcie i vyšší zdvih, ktorý je na zvládnutie terénu zásadný. 

U niektorých dámskych bicyklov je vzhľadom na výšku jazdkýň zohľadnený i priemer kolies.  Napríklad model Contessa Active používa u menších veľkostí bicykla menšie kolesá s priemerom 27,5” a u väčších veľkostí bicykla väčšie kolesá s priemerom 29”. 

 

DÁMSKE ELEKTROBICYKLE PRE PÔŽITKÁRKY

DÁMSKY HORSKY ELEKTROBICYKEL  do ľahkého i najťažšieho terénu

DÁMSKY MESTSKY ELEKTROBICYKEL  do mesta i na cyklotrasu

Chcete dôjsť ešte ďalej a vyjsť ešte vyššie? Elektrobicykel je tu presne pre vás. Rozhodne neplatí, že elektrobicykel je len pre staršie dámy. I aktívne ženy, po boku s ešte aktívnejšími mužmi, ocenia, že môžu absolvovať spoločné výjazdy, na ktorých by sa inak fyzicky potrápili. Okrem toho je elektrobicykel geniálna voľba pre ženy s telesným obmedzením, alebo ako skvelý tréningový prostriedok, ktorý vaše telo toľko nezaťaží. Skutočnosť, že elektrobicykel  spojuje rodiny všetkých vekových kategórií, nemusíme zdôrazňovať. 

Elektrobicykle sa ďalej delia tak ako bicykle obecne, ako už viete z predošlých riadkov. Ak  chcete vašim vychádzkam dodať extra porciu energie, stačí si vybrať  dámsky horsky elektrobicykel(hardtail či celoodpružený) alebo typicky mestsky dámsky elektrobicykel, ktorý vyniká eleganciou i výbavou. Výborne ho využijete pri nákupoch alebo v uliciach miest. 

DÁMSKE  TREKOVÉ BICYKLE

Trekové alebo krosové bicykle sú kompromis medzi horskými a cestnými bicyklami. Nie je pre nich problém ľahký terén v prírode, ale cítia sa dobe i na cyklotrasách. U dámskych modelov trekových bicyklov sa predovšetkým dbá na pohodlie a na želanie je možné ich vybaviť doplnkami ako napr. blatníkmi alebo nosičom.

 

DÁMSKE CESTNÉ BICYKLE A GRAVEL BIKY

DÁMSKY CESTNÝ BICYKEL  z vás spraví kráľovnú asfaltu

DÁMSKY GRAVEL BIKE  si hravo poradí i s menej kvalitnými a štrkovými cestami

Klasický dámsky cestný bicykel má úzke plášte, je tuhý, rýchly a ľahký. Dámske gravel bicykle sú vyvedené s pohodlnejšou geometriou rámu, ponúkajú priestor na širšie plášte a sľubujú väčší komfort i na menej spevnených cestách. 

DOLAĎTE SVOJ CYKLO ŠTÝL K DOKONALOSTI

Ženy si veľmi často potrpia na doplnky. Neplatí to len v móde, ale i vo všetkom, čomu sa venujú. Niekedy stačí parádny cyklistický outfit a výkony sú lepšie, sebavedomejšie a prežité na maximum. Myslíme i na tieto potreby niektorých žien a preto prinášame kompletné cyklistické oblečenie pre ženy. V našej ponuke nájdete štýlové dámske cyklodresycyklistické nohavice a kraťasy, dámske bundy, pohodlné cyklo rukavice i maximálne funkčnú dámsku bielizeň na bicykel. Okrem toho myslíme na vaše bezpečie - dámsku cyklisticků helmu  môžete tiež perfektne zladiť s outfitom. 

Nech už sa chcete pretekať s časom, partnerom, rodinou, nebo naopak chcete na čas a všetko okolo zabudnúť, nájdite si na vychádzky toho najlepšieho sprievodcu! Veríme, že náš článok vás presvedčil, že dámsky bicykel je ideálny spoločník, ktorý splní všetky vaše želania.

Tak nech každá jazda stojí za to!

 

 

 

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.