Prečo mať viac párov bežeckých topánok?

Náš najlepší orientačný bežec Miloš Nykodým vlastní 30 párov bežeckých topánok. Nemá ich vystavené na stene a ani ich nemusí zložite oprašovať. Všetky totiž hneď niekoľkokrát za rok obuje a poriadne prevetrá. „Koľko topánok máš, toľkokrát si bežcom,“ platí v jeho prípade. Mať viacero bežeckých topánok vám totiž môže nielen zachrániť nohy, ale každý pár vám takisto prinesie úplne iný športový zážitok. Ako často je dobré topánky striedať a kedy aké nazuť? A prečo staviť hoci len na jeden model, no v niekoľkých prevedeniach?

800 kilometrov v dobrej kondícii

Hovorí sa, že kvalitné bežecké topánky zvládnu ubehnúť, a pritom zostať v kondícii, asi 800 kilometrov. Také číslo je samozrejme veľmi relatívne, pretože dosť záleží na tom, ako často a hlavne kde s nimi beháte. Ak napríklad vlastníte len jeden cestný pár a nazujete ho každý druhý deň, príliš dlho to nevydržia ani topánky, ani vy. Kvôli tomu, že sa náš bežecký štýl nemení, topánky  zaťažujeme stále na tých istých miestach a tie sa čo skoro oslabia, ošúchajú či dokonca prederavia. Okrem toho, že aj drahé a super kvalitné topánky sú z tohto dôvodu rýchlo z hry, rovnakému riziku čelia i naše končatiny.

Bežecká topánka je opora pre telo

Nedávna štúdia uskutočnená v Luxemburgu totiž dokázala, že striedanie aspoň dvoch párov totožného modelu bežeckých topánok výrazne znižuje riziko vzniku zranenia, a to až o 40 %. A do toho nepočítame len úrazy končatín. Napríklad vytrvalcov veľmi často trápia bolesti v bedrovej oblasti, lebo dlhodobé behanie predstavuje pre celé telo značnú mieru stresu. Zapojujeme pri ňom totiž stále rovnaké svalové skupiny, ktoré sú potom viac ohrozené. „Behaním sa telo dostáva do kondície, no takisto do veľkého napätia. Úlohou bežeckej topánky je potom rozložiť zaťaženie svalových tkanív čo najrovnomernejšie,“ tvrdia vedci zo zmieneného výskumu.

Každý rok nové topánky

Takú podporu je však možné dostať až od obuvi, ktorá je v perfektnom stave. „Každý rok si kúpim nové „orientky“, v ktorých behám len vrcholné akcie, ako je majstrovstvo Európy alebo sveta,“ ilustruje to na príklade Miloš Nykodým. „Topánky, ktoré som mal vlani ako jednotky, obujem tento rok na preteky Českého pohára, trojky mám vyhradené na miestne súťaže a štvorky na tréningy,“ dodáva Miloš a ešte upresňuje, že hlavným dôvodom jeho zbierky topánok nie je len túžba vyhrať, ale hlavne zostať zdravý. „Ľudská noha nie je stavaná na pohyb v topánke. Keby som mal mať len jeden pár, s chodidlom to naozaj nedopadne dobre.“

Trailové topánky

Kvalitné cestné topánky zvládnu všetko?

Plejáda bežeckých topánok je pritom nekonečná a rovnako veľké je aj množstvo bežeckých zážitkov, ktoré môžu priniesť. Možno je zbytočné podotýkať, že sa oplatí mať iné bežecké topánky do terénu a iné na topánky na asfalt, no nie je od veci pripomenúť „prečo vlastne“. Dobré trailovky a cestné topánky majú totiž od seba rovnako ďaleko ako snowboard od lyží. Sú to úplne iné disciplíny. Nie je náhoda, že sa každá kategória topánok uplatní v úplne inom type pretekov a obklopuje ich aj iná bežecká komunita. Nie je pritom výnimka, že s vierou, že „kvalitné cestné topánky zvládnu všetko“, stretneme takto obutých bežcov v lese. „Trailové topánky by mali bežcovi zaistiť predovšetkým podrážku s kvalitným gripom, aby sa na ne v hocijakom teréne mohol spoľahnúť“, odporúča fyzioterapeutka Monika Ballýová z kliniky celostnej terapie a športu VO2MAX. Ich úlohou je takisto dobre pracovať s nerovnosťami a pritom poskytovať dobrú podporu pre členok.

I topánky si potrebujú vydýchnuť

Cestné bežecké topánky bývajú dnes veľmi tlmené a vysoké. Ich vlastnosti na ceste oceníte, no v teréne si v nich vymknete členok. A to ešte v tom lepšom prípade,“ znovu upozorňuje Miloš Nykodým, ktorý si topánky obúva prísne podľa toho, kam v nich pobeží. Aj keď sa však na rozdiel od neho do prírody príliš často nedostanete, i tak zvážte obohatenie vašej bežeckej obuvi o ďalšie cestné modely. Okrem toho, že je dobré topánky striedať kvôli rozloženiu permanentného zaťaženia, je treba vziať v úvahu i funkčné vlastnosti a materiály, ktoré si doslova potrebujú vydýchnuť. Vystlané vnútro topánky sa totiž rýchlo stlačí a potrebuje najmenej 24 hodín na to, aby „opäť nabehlo“ do pôvodného stavu. Tak si nenabehnite a obstarajte si aspoň dva páry rovnakých bežeckých topánok, ktoré vám zachránia nohy i vašu vášeň pre beh.

Cestné topánky

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.