Príroda je najlepší tréner – vyskúšajte beh v teréne a presvedčte sa sami!

TRX, zumba, bossaball, spinning, alpinning. Vo svete športu vznikajú stále nové disciplíny, ktoré už je ťažké sledovať. Nieto všetky vyskúšať. Ktorá z nich je pre telo najlepšia? Čo je najviac náročné? Pri čom si skutočne prečistíme hlavu? Nepripravili sme pre vás žiadny zoznam tipov ani prehľad najnovších športových trendov. Naopak. Chceme upozorniť na to, že to najlepšie, čo pre seba môžeme spraviť, je ísť von a robiť to, čo sme ako ľudia robili už od pradávna.

Mesto je stresor

Behanie v teréne je jedna z pohybových aktivít, ktorá nám skrátka musí byť vlastná. Napriek tomu, že sa telo človeka za niekoľko tisíc rokov už všeličomu prispôsobilo, praveký lovec v ňom stále žije a túži po priestore a voľnom výbehu v prírode. Okrem toho si naše chodidlá v premenách doby na rovný povrch stále ešte nezvykli. „Behanie po tvrdom povrchu je pre pohybový aparát veľmi náročná situácia. Kladie vysoké nároky na dobré odpruženie došľapu, aby prenos nárazu bol rovnomerne rozložený medzi kĺby a žiadny z nich nebol preťažovaný,“ hovorí Monika Ballýová, fyzioterapeutka kliniky celostnej terapie a športu VO2MAX. Monika navyše upozorňuje na to, že samotné mesto môže pôsobiť ako stresor, pretože ponúka príliš mnoho podnetov, ktoré nás rozptyľujú a odvádzajú pozornosť vtedy, keď si máme vychutnávať samotný pohyb. „Myslím, že behanie v meste nás núti k rýchlejšiemu behu. V kombinácii s rovným povrchom a znečisteným ovzduším to môže viesť k preťaženiu tela a nedostatočnému ukľudneniu našej mysli,” dodáva.

Beh v prírode je nám vlastný

Stvorila nás príroda. Ponúka nám svoju náruč plnú tých najkrajších odmien. Studený vzduch, spev vtákov, mäkké blato, prepletajúce sa korene, nekonečné zelené pláne. Dokážete si azda predstaviť lepšiu posilňovňu? „Jedine pri behu v prírode bežím skutočne voľne,“ potvrdzuje český reprezentant v orientačnom behu Miloš Nykodým. „Nikdy so sebou nemám hudbu ako pri behu po asfalte. Počúvam vietor, lístie šuští v korunách stromov, počujem zver, vlastný dych a kroky. Musím stále dávať pozor, kam bežím a čo mám pod nohami, takže čas letí o veľa rýchlejšie. To však neplatí pre vzdialenosť, tá naskakuje zase pomalšie,“ usmieva sa Miloš.

Nerovný povrch posilňuje celé telo

Príroda je skrátka prísny, ale spravodlivý tréner. Do cesty nám kladie mnoho prekážok, vďaka ktorým meníme tempo, núti nás k pohybu navyše – napríklad keď musíme preskočiť potok alebo sa šmýkame z kopca po bahne. „Zapojujem o veľa viac stred tela, pretože podložka je nerovná a telo si s tým musí vedieť poradiť. Premenlivý terén a sklony mi takisto namáhajú rôzne svalové partie. Do kopca zapojujem lýtka a predné stehenné svaly. Keď bežím dolu, tak zase viac pracujú zadné stehenné svaly,  – populárne hamstringy,“ zdieľa svoju skúsenosť Miloš. Úplne inak než na rovnom povrchu sa pri behu v teréne musia zapojovať i naše chodidlá. „Chodidlo je naším nástrojom, ktorý nás nesie priestorom a udržiava rovnováhu. Ak bežím po variabilnejšom teréne, chodidlo s nerovnosťami pracuje, prispôsobuje svoje vlastné nastavenie a funkciu danému povrchu. Tým ďalej aktivuje prirodzené svalové súhry, ako je aktivácia klenby nohy, stabilita dolnej končatiny a celého trupu a odpruženie došľapu ako takého“, dopĺňa Monika.

Stačia dobré topánky a môžete vyraziť

S odpružením došľapu nám okrem nášho vlastného pravekého chodidla pomôže aj dobre konštruovaná bežecká obuv do terénu. „Trailové topánky by mali bežcovi poskytnúť kvalitný grip a podrážku, aby sa na ne v akomkoľvek teréne mohol spoľahnúť“, odporúča fyzioterapeutka Monika. I pre orientačného bežca Miloša je obuv to základné, čo na beh v prírode potrebuje. „Do terénu vyberajte topánky s dobrou vzorkou, ktoré vám budú správne sedieť na nohe. Ja mám model Scott Supertrac Ultra RC a nemôžem si ho vynachváliť.“ V eshope Endorphin Republic môžete vyberať hneď z niekoľkých typov trailových topánok. O svojom štýle behu a vhodnej obuvi sa môžete poradiť s odborníkmi v našich predajniach alebo pomocou WhatsApp videa či online chatu. Tak sa riadne vybavte na cestu do prírody – za slnkom na horizonte, za rosou v tráve, pichľavým ihličím, sviežim vzduchom a tieňom lesa. Za poriadnou dávkou tých najčerstvejších endorfínov! Urobte niečo dobré pre svoje praveké ja.

Vyberte si trailovej topánky

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.