SKIALPY S LUCKOU VÝBORNOU - RAKÚSKO

Už ste absolvovali dosť domácich lyžiarskych túr a snívate o veľkých horách? Vyskúšajte výlet s ambasádorkou Endorfínovej republiky Luciou Výbornou do rakúskeho Berghotela Rudolfshütte tesne pod Grossglocknerom. Nebudete sklamaní.

Text: Lucie Výborná

Je to nádherné skialpové miesto u našich južných susedov. Predĺžený víkend ubehne ako voda a aj keď vám počasie nebude priať, stále budete mať čo robiť.

Veľkou výhodou pre majiteľov objemných batohov je miestna dopravná tepna: Weißsee Gletcherbahn. Úžasná lanovka vás vyvezie do výšky 2 315 metrov a odtiaľ sa dostanete tunelom priamo do hotela. Ak zmeškáte poslednú lanovku o 16:00, nič sa nedeje - môžete sa vyviezť hore svahom až k chate. Potom si nezabudnite čelovku 😊

Výstup na Sonnblick

Ráno na úsvite sa môžete vydať na prvú túru. Priamo z chaty je vidieť cieľ - krásny, nie príliš náročný výstup na trojtisícovku Sonnblick (3 088 m). Začnete ľahkým zostupom od chaty k jazeru, jeho prekonaním a potom úžasným stúpaním. Cez lesknúci sa sneh sa dostanete na vrchol, ktorý za dobrého počasia naozaj nemôžete minúť. Záverečná časť výstupu si vyžaduje trochu viac skúseností alebo horského vodcu. Určite aj "harshies" pod lyže (stúpacie železá na lyže) a nakoniec mačky na záver. Na kopec sa nedá vyliezť, ale vrchol môže byť zafúkaný do firnu alebo ľadu a to sa neoplatí riskovať.

Keď budete na vrchole a začnete plánovať svoj úžasný zostup do údolia, pozrite sa doprava... vidíte to? Ten úžasný vrchol? Vyzerá to tak, že stačí prejsť po hrebeni a predĺžiť ho po skalnatom rebre až na susedný vrchol: Granatspitze (3086 m). Je to kráľovná regiónu, pretože práve ona dala názov Granatspitzgruppe.

Úžasný zjazd

Možno som vás na začiatku trochu vystrašil. V poriadku, no, žiadny problém. Ak nie ste skúsený horolezec, pokojne zostúpte Sonnblick a Granatspitze si nechajte na ďalší deň. Alebo si túru natiahnite o hodinu a pol až dve hodiny a doprajte si druhý vrchol. Nie sú od seba ďaleko. Rozhodne však nepodceňujte predpoveď počasia. A keďže budete vystupovať na ľadovec, nezabudnite sa informovať na chate (ak nejdete s horským vodcom alebo skúseným priateľom) o podmienkach na ľadovci a zostupových trasách. Nedôverujte bezvýhradne zjazdovým tratiam: extrémny freerider si mohol vybrať trať pred vami a vy sa budete čudovať, čo preskočil. Ak získate dobré informácie a budete rozumní, môžete očakávať skvelý beh, možno aj v prachu. Nakoniec vás Rudolfshütte odmení pivom na terase, skvelou kuchyňou a saunou s nádherným výhľadom.

Nezabudnite na Grossglockner

Áno, skoro som zabudla. Nezabudnite sa pokochať výhľadom na Grossglockner z oboch vrcholov. Najvyššia hora Rakúska je štíhla ľadová pyramída, ktorá sa zdá byť tak blízko...

To, ako sa budete cítiť na druhý alebo tretí deň, je na vás. Ak máte pocit, že ste sa dobre zahriali, môžete si dopriať dlhšiu a náročnejšiu túru na Johannisberg (3 460 m), ktorá trvá približne 5 až 6 hodín. Alebo si môžete oddýchnuť a vyraziť na Roetenkogel (2 164 m), kratšiu a menej náročnú túru, ktorú môžete absolvovať aj za nie príliš pekného počasia.

Berghotel Rudolfshütte sa vám bude páčiť. Je to ideálne miesto pre celú rodinu. Všade naokolo sú skvelé zjazdovky, v hoteli je bazén a pre tých, ktorí nemajú po celodennej lyžovačke dosť, je tu pekná lezecká stena. Verím však, že najviac zo všetkého si užijete pobyt v prírode. Obzory, výhľady, zasnežené skaly...

Pre skvelý zážitok budete potrebovať kvalitné vybavenie a spoločnosť Endorphin Republic má k dispozícii skúsených predajcov, ktorí vám pomôžu s výberom - a ak si nie ste istí, môžete si skialpové lyže vyskúšať - testovacie centrum je k dispozícii v každej predajni Endorphin Republic.

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.