Test: Obratné i citlivé pretekárske topánky SCOTT Kinabalu RC 2.0 dobre šliapu na plyn

nezávislý test rungo.cz

Čistokrvná pretekárska obuv. Tu kompromisy nehľadajte a ak chcete bežecké topánky „na všetko“, poobzerajte sa inde. Scott Kinabalu RC 2.0 sú ľahké „šupky“ do terénu. Ideálne toho pevného. Pozrime sa na ne bližšie.

Už dlho som nemala na nohe pretekárske bežecké topánky do terénu. Myslím na rýchle preteky, nie na pohodlie a ultra behy. Až teraz znovu Kinabalu, dnes v pretekárskej verzii RC verzii. A je to niečo úplne iné, než pred rokmi testovaný model Kinabalu T2.

Ľahkosť na prvé obutie

Kinabalu RC 2.0 sú ľahšie, do minimalizmu ladené pretekárske topánky do terénu. Nízka hmotnosť je docielená osekaním väčšiny nadbytočného. Okolo päty vankúšik nenájdete, vystlaný jazyk ani nehľadajte. Dajú sa však príjemne stiahnuť šnúrkami a na nohe sedia veľmi dobre. Nestretla som sa s otlakmi ani odreninami.

Daňou za ľahkosť bude pravdepodobne o trochu nižšia životnosť. Teda býva to tak. Nebola som schopná to ale otestovať, pretože tieto topánky, a to neprehliadnite, majú užší strih. Je teda nutné topánky pred kúpou dobre vyskúšať, ale inak to ani nerobíte, že. Čiže bežci s užšou nohou sa potešia, no ja mám chodidlo v štandardnej šírke.

Musím pochváliť pocit zžitia sa s terénom. Model je šitý tak, že dobre splynie s nohou. Cítila som sa v ňom veľmi isto a bezpečne a dobre som vnímala, po čom bežím. Najlepšie som sa cítila v pevnom teréne. Riadne som ich pretiahla cez bahno aj kaluže a nemala som s tým problém, 4 mmm vysoké „štuple“ si s trochou blata poradia hravo. Čistokrvné trailovky do najväčšieho marasu to ale nie sú. Bod si získali takisto za to, že vďaka minimu materiálu som vodu z prebehnutej mláky veľmi rýchlo z topánok vytriasla a ďalej bežala s ľahkosťou. Topánky rýchlo preschli.

Trojmilimetrový drop

Zvláštny odsek by som chcela venovať dropu, čiže výškovému rozdielu medzi pätou a špičkou. Kinabalu RC 2.0 má pod pätou 21,5 mm a pod špičkou 18,5 mm, ponúka teda ešte stále dobrú ochranu a odpruženie pod chodidlom. Drop je ale len 3 mm. To považujem za klad a je to jeden z ďalších dôvodov, prečo som v topánkach mala pocit rýchlosti i dobrého čítania terénu. Len si treba dať pozor pri prechode na takéto topánky, ak ste pred tým v nízkom drope nebehali, aby ste nepretiahli achilovky. Zvykajte na ne nohy postupne.

Čo viac povedať. Ako správna trailová obuv, má aj Kinabalu RC 2.0 funkčnú ochranu proti nakopnutiu kameňov a pred tými špicatými na zemi vás takisto ochráni. Poradí si na pevnom mokrom i suchom povrchu, tráve, v miernom blate. To všetko zvládne na jednotku. V tiesni vás nenechá, ani keď príde hlbšie bahno. Táto obuv sa zrodila ale predovšetkým na trakciu. Má odpich a dobre sa v nej šliape na brzdu i na plyn. Je to ideálna pretekárska obuv na kratšie a stredne dlhé trate.

Vyhnúť by ste sa testovanému modelu mali, ak hľadáte pohodlné odpružené topánky alebo pravých parťákov do bahna.

Scott Kinabalu RC 2.0

  • pretekárska trailová obuv
  • drop: 3 mm
  • hmotnosť: 220 UK 5,5
  • cena: 159,90 €
  • klady: hmotnosť, zrýchlenie, čítanie povrchu
  • zápory: úzke kopyto
SCOTT   Kinabalu RC 2.0
Prihlásení užívatelia môžu pridávať produkty do obľúbených
-30%
SCOTT Kinabalu RC 2.0
Dámske trailové bežecké topánky
111,93 € 159,90 €

autor Magdaléna Ondrášová

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.