Zľavy 50 až 70 % na vybrané produkty tu. 🥳
info o objednávkach: po–pi 8–15:30
+420 776 008 028
info o tovaroch: po–ne 10–18
+421 911 880 456

Top značky

INŠPIRÁCIE Výpredaj DARČEKOVÉ POUKAZY

Top značky

Ako vybrať bežecké topánky

Cestné alebo trailové? Aký je medzi nimi rozdiel?

 

Bežecké topánky patria medzi to najzákladnejšie bežecké vybavenie. Sú to práve ony, ktoré vám zaistia pohodlný beh, či už volíte ako svoj cieľ terén alebo asfalt. Pri behu nohy zaťažujete ďaleko viac než pri chôdzi, a preto je ten výber správnych topánok na behanie zásadný, nech už ste začiatočník alebo pokročilý bežec. Pri voľbe tej pravej bežeckej obuvi je nutné položiť si kľúčovú otázku:

KDE BUDEM BEHAŤ?

 • Budete behať v teréne, na lesných a poľných cestách, kde sa povrch neustále mení nielen podľa trasy, ale i podľa počasia?
 • Či skôr na spevnených cestách s hladkým povrchom, ako sú asfaltky, cyklotrasy, bežecký ovál alebo mestské ulice?

 

Podľa vášho zamerania sa potom bežecké topánky rozdeľujú  na trailové bežecké topánky, čiže crossové topánky (do terénu) a cestné bežecké topánky(na spevnené povrchy). Rozdiel medzi nimi je podstatný, rovnako ako medzi jednotlivými povrchmi. Pokiaľ však do naozajstného terénu vyrazíte len raz za čas, budú vám stačiť cestné topánky. A naopak, keď beháte v drvivej väčšine v teréne, krátky beh na asfaltke v trailových topánkach na vás nebude mať žiadny neblahý vplyv. Rozhodujte sa teda podľa vašich priorít. 

Skôr než sa pustíme do konkrétnych rozdielov medzi cestnými a trailovými bežeckými topánkami, je dobré vedieť, že topánky sa dajú ďalej rozlišovať i podľa toho, či sú objemové, tempové alebo pretekárske. O týchto vlastnostiach budete u bežeckej obuvi často počuť, tak nech na nič nezabudneme:

 • Objemové bežecké topánky sú určené na dlhšie vzdialenosti, ktorým sa venujete každý deň
 • Tempové bežecké topánky sú dynamickejšie a hodia sa na rýchly beh vo vysokom tempe.
 • Pretekárske bežecké topánky sú ľahké na maximálnu rýchlosť. Materiálovo i hmotnostne sú spracované minimalisticky a ich cieľom je zaistiť čo najlepší výkon.

ROZDIEL MEDZI CESTNÝMI A TRAILOVÝMI BEŽECKÝMI TOPÁNKAMI

Rozdiely v bežeckých topánkach sa dajú prehľadne zhrnúť do jednotlivých bodov. Obecne a veľmi jednoducho sa dá povedať, že rozdiel medzi bežeckou obuvou na asfalt a do terénu je predovšetkým v dizajne podrážky a štruktúre vzorky.  Záleží ale samozrejme i na ďalších parametroch:

CESTNÉ BEŽECKÉ TOPÁNKY

 • podrážka je hladká, plochá, na nerovných povrchoch (ako sú kamene alebo blato) sa môže šmýkať
 • podrážka je veľmi odolná, pripravená poradiť si s mnohými nabehanými kilometrami po spevnených povrchoch
 • s ohľadom na vaše kĺby má vylepšené tlmenie dopadu
 • perfektne priľne k hladkému povrchu, ako je asfalt, betón, tartan apod.
 • strih cestných bežeckých topánok je širší
 • cestné bežecké topánky sa vyžívajú na asfaltkách typu cyklotrás i v mestskej džungli

 

CESTNÉ BEŽECKÉ TOPÁNKY

  

TRAILOVÉ BEŽECKÉ TOPÁNKY

 • štruktúra podrážky u trailových topánok je výrazná, dokáže zaistiť stabilitu v nespevnenom teréne
 • podrážka je mäkká a pri behu na hladkom povrchu (ako je asfalt alebo betón) sa rýchle ničí
 • zvršok topánky je spravidla pevnejší, aby odolal nástrahám terénu
 • nepotrebujú tak silné tlmenie ako cestné topánky (došľap je v teréne prirodzene mäkší)
 • strih terénnych bežeckých topánok je užší, aby vás perfektne podržali v nerovnom teréne
 • trailové bežecké topánky majú rady naozajstnú džungľu, divokú prírodu, blato, kamene, lesné a poľné cesty i skutočné hory

TRAILOVÉ BEŽECKÉ TOPÁNKY

AKO SI UŽIŤ BEH NAPLNO

Nie sú to len bežecké topánky, zásluhou ktorých bude každý váš krok príjemnejší a pohodovejší. Nezabudnite, že k dokonalému pocitu by nemalo chýbať ani kvalitné bežecké oblečenie. Neprehliadnite ponuku bežeckých nohavíc, kraťasov a sukní, štýlových bežeckých tričiek a tielok, i bežeckých búnd a viest, mikín a čapíc. Zásadná je voľba priedušnej a komfortnej prvej vrstvy bežeckého funkčného oblečenia, ktoré dokáže odviesť vlhkosť od tela a nechá pokožku voľne dýchať. Ideálne topánky na behanie ste si už vybrali, tak nezabudnite ani na prepracované bežecké ponožky. A pokiaľ sa vydávate na dlhšie trasy, stavte na pohodlné bežecké batohy, ktoré sú vyvíjané s ohľadom na pohyb pri behu. Tak, aby vám nikde nič neprekážalo, ale napriek tomu ste mohli mať všetko, čo potrebujete, so sebou. 

Veríme, že teraz už viete kam pobežíte.  Nech je to kamkoľvek, vydajte sa správnym smerom! Zoberte to cez územie Endorphin Republic, kde vám radi poradíme, ak vás ešte stále niečo zaujíma. Sme tu od toho, aby voľba vhodného bežeckého vybavenia zaistila tie najlepšie bežecké zážitky. 

 

Nech každý váš BEH nakoniec napíše nezabudnuteľný príBEH!

 

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.