Ako vybrať skialpové topánky

Nahor, nadol, rovno, svižne, stabilne, rýchlo, dlho, ľahko, pohodlne. Nároky na skialpové topánky sú vysoké ako vrcholy, ktoré v nich skialpinisti dobývajú. Ako sa v nich vyznať a podľa čoho vybrať topánky, aby vám padli a vy ste pri tom nespadli na znak?

Hľadanie „perfektného páru” môže byť výzva

Vybrať perfektné skialpové topánky je podobné ako nájsť ideálneho partnera. Spočiatku to často vyzerá, že je to celkom nemožné. Rovnako ako v prípade hľadania spriaznenej duše existuje aj u topánok dlhý zoznam kritérií, ktoré je potrebné splniť, aby to klaplo. A to doslova.

Zohľadniť sa musí aj kompatibilita s viazaním a komplikované milostné trojuholníky sú na svete. Ak sa to však podarí a všetko si navzájom sadne, vznikne z toho láska na celý život. A my pre vás máme hneď niekoľko tipov, ako sa zaľúbiť.

Čo všetko chcieť od skialpových topánok

Skialp nie je lyžovanie na zjazdovke nechodí sa jedným smerom stále dole. Šliape sa tu do kopca (na lyžiach i po svojich), až potom nasleduje zjazd po hladkom povrchu, ktorý sa čo skoro mení na náročný terén, prašan a potom hoci aj v rovnú a nekonečnú pláň. A je práve na topánkach, aby si s tým všetkým poradili, a to najlepšie spoľahlivo a rýchlo zároveň.

Výšľap

Skialp je hľadanie vlastnej cesty, ktorá z princípu vedie často priveľmi do vrchu. Na rozdiel od klasických lyžiarskych topánok musia byť tie skialpové ľahké, aby sa v nich dobre šliapalo do kopca. Existujú dokonca 600 g topánky, zrovnateľné s bežnými teniskami. Na vrcholu s nimi budete raz dva, horšie to bude s jazdou dolu.

Zjazd

Zjazd mimo upravených lyžiarskych svahov je esencia skialpinizmu. V ultraľahkých topánkach by to však mohla byť skôr esencia katastrofy. Úlohou skialpových topánok je totiž podržať lyžiara pri zjazde a ponúknuť mu stabilitu a rýchlosť zaraz, aby si jazdu mohol vychutnať bez zbytočných obáv či kŕčov v lýtkach a priehlavkoch.

Chôdza

Ďalším nárokom, ktorý sa kladie na skialpové topánky, je pripravenosť podrážky. V topánkach sa totiž často chodí aj bez lyží, napríklad pri mimoriadne strmom stúpaní alebo na miestach, kde je sneh odviaty. Podrážka by tak mala mať výraznú protišmykovú vzorku.

Krátky výlet

Aby to bolo ešte zložitejšie, skialpinista všetky uvedené činnosti i počas krátkeho výletu niekoľkokrát strieda. Zmena musí byť rýchla, jednoduchá, pohodlná a bezporuchová. Topánka tak musí mať skvelý prepínací systém WALK/SKI, ktorý vám prechod z chôdze do zjazdu bezproblémovo umožní.

Dlhá výprava

Na dlhej výprave si často naplno užijeme úplne všetko, čo je možné pri skitouringu zažiť. Ideálna skialpová topánka by tak mala skvelo zdolať vrcholy, podržať v zjazde a zvládnuť i bez lyží klzký povrch.

Ešte dôležitejšie je však zaistiť, aby mala topánka perfektnú veľkosť, pretože pohodlie je na dlhších túrach skutočne kľúčové. Nikto nechce prekonávať stokilometrové prechody s otlačenými malíčkami.

“Moja skúsenosť je, že máloktorá skialpová topánka sedí toľkým ľuďom s rôznymi nohami,“ upozorňuje skúsený skialpinista Martin Šolín, náš servisman a nadšený skialpinista v Endorphin Republic v pražskej Waltrovke. „Je najuniverzálnejšia, má prirodzene nastavené uhly. Je skrátka stavaná na celý deň a určite i preto je jednou z najžiadanejších topánok do požičovní. Teraz je zásadne vylepšená. Má jednoduché, praktické ovládanie, vzadu osvedčený, neporuchový veľký hliníkový hák, ktorým si meníte zjazdový a chodecký režim, vyskúšajte sami!”

Podľa čoho hľadať ideálne topánky na skialp

Skĺbiť všetky zmienené nároky do jedného jediného páru topánok je skutočný oriešok. Podstatné je uviesť, že žiadna skialpová topánka nie je dokonale univerzálna. Buď je výborná na výstup, ale pri zjazde dostatočne “nepodrží”, alebo je skvelá na zjazd, no cesta nahor nebude práve komfortná. Podľa základných vlastností si však môžete vybrať také topánky, ktoré sa najviac hodia na váš štýl jazdy a v ktorých vám to jednoducho bude šliapať.

Pre shlédnutí videa je nutné súhlasiť s marketingovými cookies

Hmotnosť

Ultraľahké topánky vážia menej ako 1000 gramov a ocenia ich najmä výkonnostní skialpinisti. Na freeride sa naopak používajú výrazne ťažšie topánky, aby lyžiara podržali na nároečnom povrchu cestou dole. Na skialpové túry vo voľnom teréne s výstupmi a zjazdami voľte topánky s hmotnosťou od 1300 do 1500 gramov.

Pohyblivosť komína

Horná časť skialpovej topánky sa nazýva komín a ten sa ohýba dopredu a dozadu. Ako veľmi, to udávajú stupne. Pretekárske modely na velice svižnú chôdzu až beh sa pýšia pohyblivosťou až 80°. Naopak pri freeride, kde sa šliape na vrchol hlavne kvôli vytúženému zjazdu, je rozsah asi 40°. Kompromisných 60° tak sedí na klasický skitouring, kedy si chce lyžiar užiť rôzne spôsoby zdolávania krajiny.

Flex index

Čím tuhšie topánky, tým viac sa do nich môžete oprieť pri zjazde. Flex index 110 a vyšší ocenia freerideri alebo lyžiari s vyššou telesnou hmotnosťou. Topánky s nižším flex indexom sú skôr vhodné na skitouring s dlhými výšľapmi či stúpániami.

Veľkosť

Skialpové topánky musia perfektne sedieť nielen na dĺžku, ale i na šírku. Šírka topánky sa väčšinou udáva v milimetroch a označuje najširší vnútorný rozmer prednej časti topánky.

Zásadné je topánky pred nákupom vyskúšať, a to najlepšie v ponožke, v ktorej budete najčastejšie lyžovať. Na skialp sú ideálne, podkolienky, ktoré zabraňujú otlačeninám.

Na čo nezabudnúť i zabudnúť pri výbere topánok na skialp

“Aby vás skialp bavil, musíte mať pohodlnú topánku. Tá musí skrátka perfektne sedieť, inak si to neužijete,” dodáva náš expert z karlínskej predajne David Pozler, ktorý je sám vášnivý skialpinista a tento šport si pravidelne dopriava u nás i v zahraničí, najradšej v Dolomitoch. Vypichuje takisto ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť finálny výber topánok na skialp:

Výkonnosť

Je zaujímavé, že skialpinistické topánky sa nerozdeľujú podľa toho, akú máte výkonnosť. Je dosť možné, že začiatočník i skúsený lyžiar nakoniec nazujú ten istý model. Obecne sa však dá povedať, že začiatočníci by nemali siahať po ultraľahkých topánkach, pretože potrebujú dobrú oporu pri zjazde, a to im zmienené “tenisky” neponúknu.

Viazanie 

Existujú dva typy skialpového viazania: rámové a pinové. Stretnete sa s celým radom topánok, ktoré si budú rozumieť s obomi druhmi viazania, no niektoré topánky budú sedieť len do jedného. Dajte si teda pozor na to, aby sa vaše lyže i topánky dobre zoznámili skôr, než ich spolu zoberiete na výlet.

Testovanie

David preto odporúča riadne si topánky a lyže vyskúšať, a to najlepšie v teréne. U nás v Endorphine je možné požičať si celú sadu na predlžený víkend a vziať ich na poriadnu výpravu. Práve na tej zistíte, ako topánky vybehnú kopec a či vám ponúknu dostatočnú oporu pri zjazde.

Hrň sa za endorfínmi! A potom zase dole

Keď topánky prejdú všetkými skúškami, nájdite im pekné miesto v skrinke na topánky a pravidelne sa o ne starajte. Ak sa zo skialpu stane vaše skutočná vášeň, nie je výnimkou, že lyžiari vlastnia viac párov topánok podľa toho, na aký typ jazdy majú práve chuť či budú robiť klasický skitouring v rozľahlej krajine alebo si len tak vybehnú kopec kvôli parádnemu zjazdu. V Endorphin Republic vám radi pomôžeme vybrať taký pár (či páry) skialpových topánok, v ktorých si parádne užijete všetky vaše výpravy. Tak sa vyberte za endorfínmi!

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.