Ako vybrať skialpové lyže?

Skialpinizmus vás dovedie za hranice skiareálov i vašich predstáv. Jediné, čo budete do začiatkov potrebovať, sú skialpové lyže s viazaním a pásy, ktoré umožňujú chôdzu do kopca. Vďaka skialpovým lyžiam si užijete nielen pohyb po zjazdovkách, ale objavíte takisto krásy voľného terénu. Lenže ako zvoliť tie správne práve pre vás?

Výber lyží na skialp nie je tak zložitý, ako by sa mohlo zdať. Stačí si položiť otázku, kto ste a čo od skialpinizmu očakávate.

Skialpinizmus totiž nie je len o adrenalíne, na svoje si prídu i milovníci lyžiarskej turistiky.

Skialpinizmus sa skrátka dá vykonávať v niekoľkých formách, a podľa nich sa odvíja i voľba tých pravých lyží.

Možností je hneď niekoľko:

  • Skitouring: keď volíte nenáročné terény
  • Ski mountaineering: láka vás adrenalín vysoko v horách
  • Freeride: keď milujete voľnú jazdu v prašane
  • Speedtouring: keď si chcete zamakať
  • Akú dĺžku lyží na skialp zvoliť
  • Ďalšie tipy na výber skialpových lyží

Skitouring

Kto ste:

Ste lyžiar alebo turista, ktorý si chce užiť voľný pohyb v zimnej prírode. Láka vás prechádzať zasnežené hory, chcete si vychutnávať prírodu a výhľady, rovnako ako sa tešíte na pohodové zjazdy. Zásadný je

komfort pri chôdzi do kopca a spoľahlivý zjazd.

Vaším cieľom sú momentálne hlavne slovenské hory. Volíte nenáročné terény, značené trasy a nehodláte sa púšťať do extrému.

Čo potrebujete:

Siahnite po univerzálnych lyžiach na skitouring. Ich výhodou je pohodlie pri chôdzi hore a zároveň dostatočná tuhosť, ktorá dodá istotu pri jazde dolu. Hmotnosť lyží sa výrobcovia snažia znížiť na minimum, ale nie za každú cenu. Skvelé vlastnosti lyžiam dodáva väčšinou drevená konštrukcia s karbónom, vďaka ktorej vás nezaskočí neupravený terén, čerstvý prašan ani ľad.

Určenie: 50 % jazda, 50 % chôdza

Šírka pod topánkou: 80-95 mm

Dĺžka skialpových lyží: výška postavy mínus 10 cm, prípadne rovnako dlhé ako výška postavy (skúsení alebo ťažší lyžiari môžu i o niečo dlhšie)

Naše tipy

Skitouringové lyže vám okrem lyžiarskej turistiky vystačia i na zážitkové prechody vysokých hôr, čiže Haute Route. Teda prechody s cieľom užiť si nádherné výhľady a zjazdy, bez zdolávania vrcholov. Ak už teraz viete, že časom budete chcieť vyrážať ešte ďalej a hlavne vyššie, poobzerajte sa po lyžiach na vysokohorský alpinizmus.

Vysokohorský alpinizmus / ski mountaineering

Kto ste:

Ste športovec, ktorý vyhľadáva adrenalín a dobrodružstvá vysoko v horách.

Možno ste horolezec a hory chcete zdolávať tiež na lyžiach a užívať si pritom zjazdy. Nie ste začiatočník a chcete to najspoľahlivejšie vybavenie na trhu. Počítate s tým, že občas budete musieť vziať lyže na batoh a terén zvládnuť s pomocou mačiek.

Čo potrebujete:

Skialpové lyže, na ktoré sa môžete 100% spoľahnúť.

Lyže, ktoré budú maximálne ľahké pri zachovaní dostatočnej tuhosti, so skvelými jazdnými vlastnosťami na najrôznejšom snehovom povrchu. Musia byť pripravené zvládnuť všetky sklony terénu a popasujú sa i s pohybom po ľadovci.

Sú veľmi podobné tým na klasický skitouring. U lyží na vysokohorský skialpinismus, čiže ski mountaineering, ale platí jedno zásadné pravidlo – nešetriť na kvalite a technológiách. V horách môžu mať nevhodne zvolené alebo lacné lyže v prípade nečakaných udalostí až fatálne následky.

Určenie: 50 % jazda, 50 % chôdza

Šírka pod topánkou: 95 mm

Dĺžka skialpových lyží: výška postavy mínus 10 cm, prípadne rovnako dlhé ako výška postavy (skúsení alebo ťažší lyžiari i o niečo dlhšie)

Náš tip

Pri výbere majte na pamäti, že tuhšie lyže sú síce ťažšie, ale tiež rýchlejšie, stabilnejšie a istejšie pri zjazde na ľadovom povrchu. Na bezpečný pohyb vo vysokých horách sa takisto nezaobídete bez znalosti lavínovej záchrany, základov horolezectva a predovšetkým súdnosti. Keď tieto znalosti a zručnosti doplníte špičkovým vybavením, čaká vás životný zážitok z jazdy v divokom vysokohorskom teréne.

Freeride / freetouring

Kto ste:

Ste lyžiar, ktorý miluje jazdu v prašane. Dušou freeskiER. Vaše srdce búši pre voľný terén za hranicou zjazdoviek. Tešíte sa, ako si nájdete svoju lajnu, ktorú prejdete ako úplne prvý. Chôdza nie je cieľ, ale potrebnosť. Zásadný je zjazd v hlbokom snehu, ktorý si užívate na maximum. Na ceste za panenským prašanom častokrát využijete lanovku a zvyšok cesty zdoláte po vlastnej ose.

Čo potrebujete:

Ideálne sú pre vás freeridové lyže so skialpovým viazaním, na ktorých vyšliapnete každý kopec. Freetouringové lyže sú obvykle tuhšie a pružnejšie i za cenu vyššej hmotnosti. Tá nehrá žiadnu úlohu na kratších výstupoch, rátajú sa hlavne jazdné vlastnosti. Lyže musia mať dostatočnú šírku, aby plávali v prašane, na ktorý sú stvorené. Šírka lyží je totiž kľúčová na dobrý vztlak v hlbokom snehu.

Určenie: 80 % jazda, 20 % chôdza

Šírka pod topánkou: viac ako 95 mm

Dĺžka skialpových lyží: výška postavy plus 5-15 cm

Ak sa venujete výlučne zjazdovému lyžovaniu, vyberte si čo najširšie lyže.

Menšie pohodlie pri stúpaní stojí za dokonalý pocit zo zjazdu v hlbokom snehu. Užšie lyže sú o niečo univerzálnejšie a hodia sa takisto na dlhšie túry.

Náš tip

Speedtouring/ fitnes touring / race skialpinizmus

Kto ste:

Ste športovec, ktorý maká na svojej fyzickej kondícii. Tešíte sa, že si po práci niekoľkokrát vybehnete zjazdovku, prípadne plánujete loviť kilometre v rýchlom tempe. Nejde vám ani tak o pobyt v prírode, ako o riadny výkon. Rýchlosť výbehu do kopca je kľúčová i za cenu menšej istoty pri zjazde.

Čo potrebujete:

Siahnite po ľahkých speedtouringových lyžiach, ktoré podporia váš výkon.

Hmotnosť je zásadná. Ľahké skialpové lyže uľahčia výstup, je však nutné počítať s menej komfortným zjazdom. O ten tu ale nejde. Výhodou týchto lyží je i to, že sú krátke, čiže obratnejšie pri výstupoch na svahoch s veľkým sklonom. A spravíte s nimi efektnú stúpaciu otočku.

Určenie: 20 % jazda, 80 % chôdza

Šírka pod topánkou: 60-85 mm

Dĺžka skialpových lyží: výška postavy mínus 10 cm

Naše tipy

Lákajú vás okrem tréningu takisto ostré preteky?

Race skialpinizmus sa sústredí na čo najrýchlejšie prekonanie trasy a správnu voľbu terénu. Oceníte maximálne odľahčené lyže, často s použitím karbónu. Počíta sa každý gram navyše, o eleganciu zjazdu tu nejde. Rieši sa minimálna šírka a dĺžka lyží. Ak ste začiatočník a hľadáte skialpové lyže na čisto tréningové účely, bude vám vyhovovať šírka okolo 70-80 mm.

Ako dlhé lyže na skialp zvoliť

Najdôležitejším parametrom je výška lyžiara, ale univerzálny vzorec nečakajte. Záleží takisto na skúsenostiach, štýle jazdy a type terénu. Ideálne skialpové lyže vám siahajú niekam medzi čelo a bradu – na lepšiu ovládateľnosť a ľahší výstup oceníte lyže kratšie, na freeride naopak o niečo dlhšie.

  • skitouring: výška postavy mínus 10 cm, prípadne rovnako dlhé (skúsení i o niečo dlhšie)
  • ski mountaineering: výška postavy mínus 10 cm, prípadne rovnako dlhé (skúsení i o niečo dlhšie)
  • freeride: výška postavy plus 10-15 cm
  • speedtouring: výška postavy mínus 10-20 cm

Choďte si svojou vlastnou cestou

Každý sme originál. I vy. Nenechajte sa preto zviazať pravidlami a vyberte si kombináciu parametrov lyží na mieru. Je bežné, že vás láka vysokohorský skialpinizmus i freeride. Možno vám v žilách koluje od všetkého trochu a potrebujete skialpové lyže univerzálneho charakteru. Potom si stačí uvedomiť, kam vás to tiahne najviac a skombinovať konštrukciu lyží, ich šírku, dĺžku, hmotnosť a tuhosť presne podľa predstáv.

Tip: Potrebujete poradiť? Vyberte sa na niektorú zo supER predajní v Prahe, Brne alebo Olomouci, s výberom skialpových lyží na mieru radi poradíme.

Skialpinizmus s cieľom zlepšiť kondíciu je možné vykonávať i s ťažšími lyžami a naopak. Pokiaľ plánujete len pravidelný tréning na zjazdovke a voľný terén vás neláka, zaobstarajte si úplne bez obáv to najľahšie vybavenie. Skialpové lyže na skitouring môžu tiež mať parametre tých freeridových. Stačí si skrátka vybrať to, čo vám najlepšie vyhovuje.Výrobcovia myslia takisto na dámy, ktorým chcú dopriať špičkovú kvalitu a technológie, ako aj unikátny dizajn, na ktorý si skialpinistky potrpia.

Ďalšie parametre lyží, ktoré stoja za povšimnutie

V základoch sa už vyznáte. Skialpové lyže však ponúkajú i ďalšie parametre, materiály a technológie, znalosť ktorých sa pri výbere hodí.

Materiál konštrukcie

Použité materiály konštrukcie lyží väčšinou vypovedajú o tuhosti lyží. Práve dostatočná tuhosť je zásadná na zjazd. Skialpové lyže sa skladajú z niekoľkých vrstiev. Najobvyklejšia je sendvičová alebo škrupinová konštrukcia. Potrebná tuhosť vzniká kombináciou vhodných materiálov, vďaka ktorým vzniká pri jazde vztlak. Stále neprekonaným materiálom na výrobu jadra lyží je drevo.

Ľahké lyže spravidla znamenajú nižšiu tuhosť, a tým pádom i horšie jazdné vlastnosti. Ľahké lyže sú častokrát vyrobené z karbónu, ktorý je dostatočne tuhý, odolný i ľahký zároveň. Okrem toho dokáže pohlcovať vibrácie. Karbón, spolu s lacnejším aramidom (kevlarom), vytlačuje v minulosti rozšírený titanal.

Rádius u skialpových lyží

Úplne rovné lyže nenájdete už ani medzi skialpami. Najmenšie vykrojenie (tj. najväčší rádius) majú len pretekárske skialpinistické lyže. Rádius bežných skialpových lyží sa pohybuje medzi 15 a 30 m a platí, rovnako ako u zjazdových lyží, že čím menší rádius (tj. väčšie vykrojenie), tým sú lyže točivejšie. Výrobcovia majú spravidla rádius lyží odladený podľa určenia konkrétneho modelu. Obecne majú skialpové lyže väčší rádius než bežné lyže na zjazdovku.

Zaujímavosťou sú takisto lyže s duálnym alebo trojitým rádiom. Jedná sa o unikátny tvar lyží, kde je lyža rozdelená na dva alebo tri diely. Každá časť má svoj vlastný rádius. Predná časť má spravidla väčšie krojenie než zvyšok lyže. To vám dopraje ľahší úvod oblúka, skvelú stabilitu a kontrolu prenosu sily na hranu. Stredová časť môže byť dokonca i bez vykrojenia, alebo s výrazne väčším rádiom.

Rocker i u skialpov

Tak ako u zjazdových lyží sa i u skialpových čím ďalej tým viac objavuje rocker, čiže predná časť lyže zdvihnutá od snehového podkladu. Rocker zlepšuje obratnosť a zjednodušuje zahájenie oblúka. Obzvlášť veľký význam má u freetouringových lyží, ktoré potom lepšie plávajú v prašane.

Lyžami to nekončí, dôležitý je aj výber viazania a ďalšieho dôležitého vybavenia - skialpových topánok, lavínového batohu a lavínového vybavenia.

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.