Ako vybrať topánky na bežky? Radí Martin Koukal

Inšpirujte sa tipmi bežkárskej legendy Martina Koukala. Tentokrát sa dozviete, ako vybrať topánky na bežky, ktoré perfektne sadnú vašej nohe aj štýlu bežkovania.

Zaobstarať si topánky na bežky je oveľa jednoduchšie, ako vybrať lyže. Na výber máte z 3 základných možností: topánky klasické, kombi (skiatlonové) alebo na korčulovanie.

Klasické topánky na bežky

Topánky na klasiku majú mäkšiu špičku, ktorá umožňuje efektívny odraz. Zato päta je vystužená a poskytuje oporu. Podrážka je ohybná. Oproti topánkam na skate sú o niečo nižšie a nedržia  členok.

Kombi (skiatlonové) topánky

Na rozdiel od kombi lyží ,vsádzajú na skiatlonové topánky aj běžkári . Na závodoch svetového pohára, ale dávajú dolu  spevňovač členku. Aj  vy ich oceníte na klasickú techniku, zvlášť pokiaľ veľkú časť závodu pôjdete súpaž. Kombi topánky majú spevnenú pätu, mäkšiu podrážku a typická je pre ne manžeta, ktorá spevňuje členok.

Hodí sa pre výkonnostného bežkára vyznávajúceho klasiku, na skiatlon alebo na rekreačné striedanie bežeckých štýlov. Pokiaľ máte dvoje lyží a jedny topánky, v ideálnom prípade sú to tieto.

TOPÁNKY NA BEŽKY COMBI

 

Topánky na korčuľovanie

Topánky na bežky skate poznáte podľa vyššieho členku a manžety, ktorá ho spevňuje. Majú tvrdú podrážku, ktorá zaisťuje ideálny prenos sily pri odraze. Čím tvrdšia bude podrážka, tým lepšie sa vám bude korčuľovať. Závodné topánky dokonca majú v podrážke aj manžete karbónové vlákna.

TOPÁNKY NA BEŽKY SKATE

Ako veľmi to myslíte s bežkovaním vážne?

Výber topánok závisí tiež na vašej výkonnosti. Závodné topánky urobia parádu na upravených tratiach, v hlbokom snehu by ste možno trpeli. Naopak turistické topánky poslúžia pri pohodovom celodennom výlete, na Jizerské 50, by ste ale pravdepodobne škrípali zubami.

  • Závodné topánky sú pevné a ľahké – veľakrát chýba zateplenie a vynikajú perfektným vedením lyží.
  • Športové topánky sú podobné závodným modelom, ponúkajú však mierne zateplenie. Oceníte ich, pokiaľ radi jazdíte v tempe.
  • Turistické topánky sú predovšetkým pohodlné. Poteší vás zateplenie aj podošva, ktorá umožní chôdzu bez toho, aby ste ich  zničili.

 

Akékoľvek nové topánky na bežky sú teraz kompatibilné s NNN viazaním

Ešte nedávno bolo dôležitým faktorom viazanie – NNN nebo SNS. Výrobcovia sa však už zhodli, že budú používať len jeden typ. Môže sa líšiť názvom (Prolink, Turmanic nebo Rotefella NNN), jedná sa však o ten istý typ.

Je ale treba dávať  pozor na to, že v bazároch alebo výpredajoch starších modelov ,môžete stále naraziť na model viazania Salomon SNS / Pilot a do neho pasujú len topánky Salomon a staršie topánky Atomic.

 

5 tipov, vďaka ktorým vyberiete topánky na bežky raz dva

Pri nákupe topánok na bežky si prejdite týchto 5 bodov a nešliapnete vedľa.

0.0.1. Bežkársky štýl

Prvým filtrom je bežecký štýl. Ako sme spomenuli vyššie, existujú 3 typy topánok: klasika, skate alebo obojživelné kombi topánky. Tu je voľba jednoduchá.

0.0.2. Typ terénu

Máte radi jazdu mimo upravené trate? Siahnite po backcountry topánkach na bežky. Podobajú sa kombi topánkam, sú však o niečo vyššie a z odolnejších materiálov. Pokiaľ preferujete jazdu v stope alebo  korčuľovanie, porozhliadnite sa medzi bežnými topánkami.

0.0.3. Tvrdosť topánky

Čím športovejšie jazdíte, tým tuhšie topánky potrebujete. U rekreačných topánok hrá prim pohoda a zateplenie, u závodných je na prvom mieste nízka váha a výkon. Športové topánky sú niečo medzi – podrží v tréningu aj na závodoch a zvládnete v nich tiež bežkársky výlet s kamarátmi či rodinou.

0.0.4. Vel’kosť

Výber veľkosti je dôležitý. Väčšia topánka vám odrie päty a spôsobí pluzgiere, menšia vás bude celý deň tlačiť a omrznú vám prsty. Topánka by jednoducho mala sedieť tak akurát. Pri skúšaní si nasaďte hrubé ponožky – také, v ktorých budete skutočne bežkovať. Nebojte sa tiež vyskúšať viac modelov – niektoré typy sedia na vyššie nárty, iné na užšiu pätu… každá noha je originál a zaslúží si maximálne možné pohodlie.

Topánky, ktoré dobre sedia, voľte tiež pre deti. Pokiaľ im hneď kúpite topánky na niekoľko sezón, hrozí, že sa im kôli otlakom a pľuzgierom znechutia bežky až do dospelosti.

0.0.5. Hrejivosť

Premrznuté prsty a chodidlá vedia skaziť celý výlet. Pokiaľ plánujete tráviť na bežkách celý deň, oceníte mierne zateplené topánky. Rovnakú paseku ako malé zateplenie ,vedia urobiť  tiež príliš hrejivé topánky – ak sa v topánkach do kopca zapotíte a pri zjazde nohy premrznú, pravdepodobne  ich už do konca dňa nezahrejete. Lepšie je preto voliť miernejšie zateplenie a viac ponožiek, ktoré môžete navliekať a dávať dole podľa potreby.

 

V čom jazdí a závodí Martin Koukal?

Martin sa podelil o svoje tajomstvo:

„Základným kritériom výberu topánok je u mňa to, aby mi dobre sedeli na nohe. Už niekoľko rokov jazdím len v závodných skiatlonových topánkach, tak na klasiku tak na skate.

Osobne nepreferujem extra tvrdé topánky, takže to, že sú na korčuľovanie o máličko mäkšie, mi nevadí.“

 

Z topánok na bežky musíte mať predovšetkým dobrý pocit

Možno podobne ako Martin Koukal preferujete mäkšie topánky. Alebo začínate a napriek tomu vám sedí tuhšia obuv. Dámy môžu preferovať viac zateplené topánky, páni karbon, alebo naopak. Uvedené rady, preto berte ako inšpiráciu a topánky na bežky vyberajte tak, aby vám boli predovšetkým pohodlné. Nebojte se kľudne vyskúšať viac typov, tie pravé určite skoro nájdete.

 

Prehliadnite si topánky na bežky, s ktorými nešliapnete vedľa.

 

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.