Ako vybrať topánky na bicykel

Neplytvajte energiou. Oprite sa do pedálov a zažite dokonalý prenos sily, ktorý sa premietne v okamžitom zrýchlení kolesa. Možno premýšľate, či cyklistické topánky urobia až taký rozdiel? Pri správnom výbere už nebudete chcieť jazdiť inak.

Čo sa v článku dozviete:

  • Oplatí sa jazdiť s nášľapmi alebo radšej bez?
  • Aké typy cyklistických topánok existujú – cestné, MTB, hobby a špecializované tretry.
  • Aké parametre sú pri výbere najdôležitejšie – veľkosť, tuhosť, materiál, zapínanie, kompatibilita
  • Aká dôležitá je stielka?

Aký typ cyklistických topánok je pre vás najlepší

Prvá dilema je, či obuť topánky s nášľapným systémom alebo bez. Nášľapy majú tú výhodu, že šetria sily a jazdu robia efektívnejšie. Nášľapy sú skrátka must have pre každého, kto to s bicyklom myslí vážne. A báť sa nemusíte ani, keď začínate. Možno sa raz dvakrát zvalíte do trávy, ale akonáhle chytíte ten správny grif, s nášľapnými pedálmi si užijete oveľa dlhšie a pohodovejšie vychádzky. Pravda je dokonca taká, že nášľapný systém vás skôr udrží v sedle, najmä pri terénnych nerovnostiach.

Cestné tretry

Cyklistické topánky na ceste slúžia výhradne na šliapanie na bicykli. Majú úplne hladkú podrážku, ktorá umožňuje ultimátny prenos sily do pedálov. Chôdza v nich býva nepohodlná - ale to nevadí, tieto tretry sa zrodili pre rýchlosť a prekonávanie dlhých vzdialeností.

Cestné tretry sú spravidla priedušné a ľahké, s tuhou podrážkou pre čo najlepší výkon. Oproti topánkam do terénu bývajú menej odolné voči mechanickému poškodeniu.

Cestné tretry

MTB tretry

Milujete jazdu terénom? Potom siahnite po cyklistických topánkach pre horské bicykle. MTB tretry zaujmú hrubou vzorkou na podrážke, ktorá umožňuje aj chôdzu vedľa bicykla. Do prednej časti podrážky je často možné zakomponovať aj štuple, vďaka ktorým prejdete aj klzkým a náročným terénom. V sedle vám potom MTB tretry umožní zažiť pocit sily a perfektnej kontroly nad bicyklom. Rekreační jazdci môžu zvoliť aj MTB topánky bez nášľapov, zato s podrážkou z priľnavej gumy

MTB tretry

Hobby tretry

Objavíte sa tu na ceste, tu na lesnej ceste? Potom siahnite po cyklo tretrách pre rekreačné jazdenie. Vynikajú priľnavou a mäkkou podrážkou, ktorá býva spevnená v oblasti zámkov. Vďaka tomu je chôdza veľmi pohodlná, a zvládnete aj kratšie pešie výlety. Pri chôdzi spravidla nebudete počuť charakteristické cvakanie. A v sedle vám hobby tretry ušetria cenné sily.

Hobby tretry

Cestné tretry MTB tretry Hobby tretry
Určenie cesta terén univerzálne
Tuhosť stredná až vyššia stredná až najvyššia nízka až stredná
Podrážka hladká hrubý vzor normálna, priľnavá
Chôdza nie krátke pasáže áno

Dalšie typy tretier

Špecializujete sa na triatlon? Alebo spinning? Aj vy nájdete na trhu cyklistické topánky určené presne pre váš šport. Napríklad triatlonové tretry vynikajú tým, že do nich stačí len vkĺznuť – pretekári šetria každú sekundu, a preto ich mnohokrát nechávajú upnuté v pedáloch.

TIP: Holdujete cyklistike aj v zime? Jazdu uľahčia zateplené tretry, ktoré vás nenechajú v štichu ani v teplotách okolo nuly. Alebo si môžete zaobstarať zimné návleky, ktoré pretiahnete cez klasické tretry.

Čo by vás malo pri nákupe topánok na bicykel zaujímať

Pri výbere tých najlepších topánok na bicykel treba zohľadniť niekoľko parametrov, len tak splní presne to, čo od nich očakávate.

0.0.1. Veľkosť

Cyklistické topánky by mali perfektne padnúť. Jedine tak je možné preniesť všetku silu do pedálov, navyše bez toho, aby sa topánka vyzúvala alebo noha niekde odierala. Veľkou výhodou nášľapov je totiž to, že umožňujú zaberať aj pri pohybe nohy nahor – aby to však fungovalo, tretry musia sedieť.

Pri nákupe myslite aj na to, že pri šliapaní sa noha prekrvuje a môže sa o niečo zväčšiť. Nekupujte preto topánky tesné, ale nechávajte minimálnu rezervu.

0.0.2. Tuhosť

Zásadným parametrom cyklistických tretier je tuhosť. Čím profesionálnejšie a výkonnejšie topánky budú, tým vyššia bude ich tuhosť. Tuhosť neznamená nič iné ako ohybnosť podrážky a čím nižšia flexia bude, tým lepší bude prenos síl. Špičkové tretry majú dokonca karbónovú podošvu, ktorá okrem tuhosti vyniká aj ľahkosťou. Tuhé topánky sú samozrejme menej pohodlné a sťažujú chôdzu

Opakom závodných tretier sú už spomínané hobby tretry, ktoré majú naopak nízku tuhosť – čiže disponujú mäkkou a ohybnou podrážkou

Index tuhosti SCOTT

Aby sa vám lepšie orientovalo v parametri tuhosti, u topánok na bicykel SCOTT nájdete index tuhosti vyjadrený numerickou hodnotou. 10 znamená najväčšiu tuhosť, ktorú vynikajú práve závodné tretry s karbónovou podrážkou. Pokiaľ zháňate rekreačné topánky na bicykel, ktoré sa vyznačujú pohodlím, optimálna bude tuhosť 6.

0.0.3. Materiál

Zaujímať vás bude aj typ materiálu. Špičkové tretry sa vyznačujú hi-tech materiálmi, ktoré sú priedušné, odolné, príjemné a ľahké.

0.0.4. Zapínanie

Na výber máte zo 4 možností: šnúrky, suchý zips, zapínanie na pracku a systém BOA. Športové trety majú obvykle zapínanie BOA – čiže oceľové lanká, ktoré sa uťahujú plastovým krúžkom. Chytré je aj zapínanie na pracku s račňou v kombinácii so suchými zipsami.

Šnúrky a suché zipsy sú potom najpraktickejšie pri rekreačnej alebo detskej cyklo obuvi.

0.0.5. Kompatibilita

Tretry sa upevňujú do nášľapných pedálov pomocou zámkov alebo kufrov, ktoré namontujete do otvorov v podrážke. Potom už stačí len nacvaknúť topánky do nášľapov, a môžete vyraziť.

Keďže existuje viacero systémov upevnenia, zámky nájdete vždy v balení spolu s nášľapnými pedálmi (nie tretrami). Ideálnym riešením je najprv kúpiť cyklistické tretry, a potom ich doplniť pasujúcimi nášľapnými pedálmi a kuframi.

Na stielke záleží aj u cyklistických tretier

Podceňovanú, napriek tomu dôležitou, súčasťou cyklo obuvi je stielka. Pomáha k ešte lepšiemu prenosu sily do pedálov, tlmí nárazy, udržuje chodidlo v zdravej pozícii a prispieva aj k pohodliu obuvi.

SCOTT prišiel s unikátnou technológiou vložiek do topánok ErgoLogic, ktoré vynikajú tým, že sú nastaviteľné a ponúkajú podporu priečnej aj pozdĺžnej klenby. Oceníte ich nielen na najnáročnejších tréningoch a dlhých vychádzkach.

Váhate? Topánky na bicykel si najskôr vyskúšajte

Pokiaľ vyberáte tretry úplne prvýkrát, možno si netrúfate nakúpiť na prvú dobrú online. Veď nákup topánok by mal byť aj o pocite. Nebojte sa preto doraziť na niektorú z predajní ER, a vyskúšajte si viac typov cyklistickej obuvi a nechajte si poradiť od našich profíkov.

A na aké cyklistické topánky sa u nás môžete tešiť? Pozrite sa sami:

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.