Top značky

INŠPIRÁCIE Výpredaj DARČEKOVÉ POUKAZY

Top značky

Hrdinovia inšpirujú hrdinov: ako vybrať detský bicykel

Staňte sa hrdinami budúcich hrdinov a vyrazte s nimi na bicykel! Len rodič, ktorý si svoj milovaný šport naplno užíva, sa môže stať vzorom pre svoje deti. A čo je viac než spokojný rodič a tým i spokojné dieťa? Užite si rodinné výjazdy, ktoré budú baviť všetkých členov rodiny. Práve preto vám prinášame niekoľko rád, ako vybrať detský bicykel tak, aby ste videli už len nadšené výrazy vašich detí i partnerov. 

V článku, ktorý práve čítate, príďte bicyklom pre deti na kĺb, vyberte ten najlepší práve pre vašich malých parťákov a potom si len užívajte jazdu, kde budete ich vzorom.

TYPY A VEĽKOSTI DETSKÝCH BICYKLOV

Ďalší stupeň cyklo vývoja, hneď po odrážadlách, sú detské bicykle pre najmenších i pre väčšie deti. Veľkosť detských bicyklov sa obvykle označuje podľa priemeru kolies. Nerieši sa tu veľkosť rámu, ale priemer kolies v palcoch. Rozpätie týchto veľkostí sa potom pohybuje od 12" do 26". V čom sú ich špecifiká?

 

DETSKÉ BICYKLE 12”, 14” a 16”

 • najmenšie detské bicykle
 • detské bicykle 12" a 14" sú vhodné pre deti cca do 4 rokov
 • detské bicykle o veľkosti 16" sú určené deťom cca 4 - 6 rokov
 • bicykle v týchto veľkostiach sú spravidla vybavené nastaviteľnými prídavnými kolieskami a krytom reťaze
 • majú len jednu rýchlosť, tzn. pevný prevod
 • vybavené sú protismernou brzdou, ktorá sa jednoducho používa (deti len šliapnu pedálmi dozadu), príp. majú prednú pákovú brzdu

DETSKÉ BICYKLE 20” a 24”

 • už vybavené prehadzovačkou s niekoľkými rýchlosťami, pákovými brzdami a odpruženou vidlicou
 • detské bicykle  20" (pre deti zhruba 6 - 8 rokov) sú ďalším stupňom k naozajstnému biku
 • detské bicykle 24" (pre deti od cca 8 rokov) bývajú už menším prevedením bicykla pre dospelých
 • vhodné i na dlhšie trasy

DETSKÉ / JUNIORSKÉ BICYKLE 26”

 • juniorské bicykle určené pre deti nad 10 rokov
 • vybavením zodpovedajú dospelým modelom, ale rám je menší - sú k dispozícii rôzne veľkosti rámu, na výber i celoodpružené modely
 • odpružená vidlica, pákové brzdy, prehadzovačka i prešmykač sú samozrejmosťou
 • vhodné na plnohodnotné cyklo výjazdy

Pre juniorov (od veľkosti kolies 24”) sú v ponuke bicykle na rôzne účely podobne ako je tomu u dospelých modelov: 

 

DETSKÉ HORSKÉ BICYKLE

Horské bicykle sú ako stvorené do terénu. Do ľahšieho stačí bike s pevným rámom (tzv. hardtail), riadny terén si vaše dieťa užije s detským celoodpruženým horským bicyklom.

DETSKÉ CESTNÉ BICYKLE A GRAVEL BIKY

Detský cestný bicykel je ako doma na asfalte, detský gravel bike má rád  nespevnené cesty. Ideálne na lovenie kilometrov.

 

DETSKÉ ELEKTROBICYKLE

Detský elektrobicykel je samostatnou kapitolou. Každopádne vašim deťom veľmi uľahčí, dodá im porciu energie a vy ako rodičia oceníte vyrovnanosť vašich výkonov, vďaka ktorým bude rodinná jazda predovšetkým pohoda bez čakania. 

AKO VYBRAŤ DETSKÝ BICYKEL?

Zásadná a neľahká otázka. Výber toho správneho bicykla pre dieťa má niekoľko pravidiel. U detských bicyklov ale apelujeme viac ako inokedy na nutnosť osobnej návštevy na predajni. Malé dieťa ešte nevie, čo má od bicykla očakávať, čo mu je príjemné a čo nie, a práve preto potrebuje asistenciu nielen rodičov, ale predovšetkým dôkladne preškolených predajcov. Neváhajte sa obrátiť na jednu z našich predajní v Prahe, Brne alebo Olomouci. Na vaše deti sa tam teší ochotný personál, ktorý vám s výberom detského bicykla maximálne pomôže. Bicykel si vyskúšate a budete odchádzať s pocitom, že ste pre správny výber urobili všetko.

Máme pre vás niekoľko základných tipov, ako na výber detského bicykla. Najskôr je nutné vedieť tieto základné údaje:

 

výška dieťaťa

orientačne i vek dieťaťa

 

TIPY PRI VÝBERE BICYKLA PRE DIEŤA

 • nekupujte dieťaťu väčší bicykel, s tým, že dorastie (neprirodzený posed na bicykli môže vašim deťom pokaziť radosť z prvých cyklistických krôčikov a tak nenávratne narušiť vzťah k jazdeniu)
 • rámová trubka by mala byť cca 5 cm pod rozkrokom dieťaťa - keď stojí rozkročmo cez bicykel
 • volte ľahší bicykel, nech je jazda príjemnejšia (ani vy by ste nechceli jazdiť na bicykli rovnako ťažkom ako ste vy sami)
 • dávajte pozor na prirodzený posed, riadidlá by mali byť zhruba vo výške pása 
 • skontrolujte, či je dieťa schopné prstami pohodlne ovládať brzdy, príp. ich nechajte  nastaviť
 • pri výbere vhodnej veľkosti sa môžete riadiť našou orientačnou tabuľkou, ktorá vám môže veľa napovedať, ale nezabudnite, že každé dieťa je originál a nie je možné ho zaškatuľkovať.
VÝŠKA POSTAVYVEK (ORIENTAČNE)PRIEMER KOLIES
85 - 100cm2 - 412"
90 -110 cm3 - 514"
95 - 125 cm4 - 616"
120 - 135 cm6 - 9 20"
130 - 145 cm9 - 1124"
145 cm a více11 a více26"

A ešte raz pripomíname. Nechajte budúceho cyklistu či cyklistku vyskúšať si bicykel priamo v predajni. Predídete tak všetkým rizikám, ktoré sú s výberom detského bicykla spojené.

DETSKÉ A JUNIORSKÉ BICYKLE

 

HRDINOVIA INŠPIRUJÚ HRDINOV: BEZPEČNOSŤ PREDOVŠETKÝM

Ako praví hrdinovia svojich detí určite ani vy nezabúdate na bezpečnostné vybavenie na bicykel. Staňte sa hrdinami, ktorých je dobré nasledovať. Myslite na maximálne bezpečie vašich detí a vybavte ich všetkým, čo môže následky prípadného pádu alebo nehody minimalizovať. Ako správne tušíte, jedná sa o toto základné vybavenie:

 

 

Základ, bez ktorého deti von na bicykel ani nepúšťajte. V našej ponuke nájdete detské prilby na bicykel všetkých úrovní bezpečnosti i neotrelých dizajnov. Detské chrániče na kolená doplňujú chrániče lakťov. Detské cyklistické rukavice potom môžu celý outfit vyladiť. Ostatné oblečenie na bicykel pre deti máme vo frajerskom prevedení, vyložene detskom dizajne i profi. Detský dres na bicykel, cyklistické nohavice alebo kraťasy urobia z vašich malých cyklistov skutočných profíkov. 

 

NIEKOĽKO TIPOV PRE RODIČOV

Myslíme i na vás! Ako rodičia ste najdôležitejší článok celej cyklo výpravy. Práve preto sa držíme hesla “HRDINOVIA INŠPIRUJÚ HRDINOV”. Deti vás budú vždy rady napodobňovať a ak si budete výjazdy užívať vy, potom tu úžasnú náladu a pôžitok z jazdy isto prenesiete i na svoje deti. K nezabudnuteľným zážitkom prispeje skvelé vybavenie:

 

TIPY PRE RODIČOV

Užite si cyklovýlety ako rodina. Nechajte deti zamilovať si cyklistiku. Staňte sa ich hrdinami a inšpirujte sa navzájom. Buďte súčasťou Endorphin Republic a vychutnávajte si každý najazdený kilometer.

 

Nech vám to šliape!

 

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.