„Lyžiarky sú pre mňa dôležitejšie ako lyže!“ Pripravte sa na zimu so Šárkou Strachovou

Predtým so sebou balila až dvadsať párov lyží. Majsterka sveta v slalome a olympijská medailistka z Vancouveru Šárka Strachová si stále užíva zimu, ale teraz už po svojom. Prezradila nám, kam už na jeseň vyráža na zasnežené svahy a na akú časť výbavy nedá dopustiť. Zbaľťe sa na hory s legendou českého lyžovania!

Kedy a kde zvyčajne zahajujete lyžiarsku sezónu?

Keď to dovolia všetky okolnosti, rada zahajujem lyžiarsku sezónu koncom novembra alebo začiatkom decembra. Zo skúsenosti viem, že napríklad v Steiermarku, v okolí stredísk Schladming a Reiteralm, sú veľmi skoro dobré snehové podmienky a na zjazdovkách je božský pokoj. Sneh je viac menej umelý, aktuálne vyrobený snehovými delami alebo uchovaný v špeciálnych depách z minulej sezóny. Táto metóda sa stáva v strediskách čím ďalej tým častejšou a výrazne predlžuje lyžiarsku sezónu. Pokiaľ si ráno privstanete, tak práve na Reiteralmu môžete sledovať profíkov, ako sa pripravujú na blížiace sa preteky.

Stále so sebou balíte viac párov lyží?

Teraz mám len dva páry. Zostala som pri klasických dĺžkach. Väčšinou si so sebou beriem jedny kratšie slalomky o dĺžke 156 cm a jedny dlhšie a širšie all-mountain lyže. Určite by som odporučila lyže SCOTT, Stöckli alebo Bomber, čo je značka lyží navrhnutá majstrom sveta Bode Millerom, ktorého charizma a hlavne nadšenie pre lyžovanie je pre mňa dodnes inšpirujúce. V každom prípade si balenie len dvoch párov lyží veľmi užívam. V čase, keď som pretekala, ma všade sprevádzalo pätnásť až dvadsať párov lyží – a to mi naozaj nechýba. Pravda ale je, že na balenie toľkých párov som nebola sama a teraz by som pomoc s balením celej rodiny zvlášť ocenila (smiech).

A ktoré lyže teraz dostávajú od vás najviac zabrať?

Jazdím stredný až kratší oblúk. Častejšie teda vytiahnem kratšie lyže – slalomky. Jednoduchšie sa ovládajú a nepotrebujem na ne toľko sily. Tiež v prípade, keď učím dcéru lyžovať, sú kratšie lyže praktickejšie, lepšie sa s nimi cúva a všelijako hrá. Stále však platí, že kratší oblúk ma baví zo všetkého najviac, asi v sebe nezapriem stále slalomárku špecialistku.

Máte niekoľko párov lyží – platí to aj pre lyžiarky?

Lyžiarky mám dvoje. Jedny pevnejšie, v ktorých som ešte pretekala. Tie si ale beriem málokedy. Hodia sa totiž skôr na dlhšie lyže, ktoré v poslednej dobe takmer nepoužívam. Druhé lyžiarky sú mäkšie– trávim v nich väčšinou celý deň, takže potrebujem, aby boli naozaj pohodlné.

TIP PRE VÁS: Testujte lyžiarky s expertmi

Vyskúšajte lyžiarky s expertmi v Endorphin Republic. Tí vám poradia, akú veľkosť presne zvoliť a ktoré topánky sa najviac hodia práve na váš štýl jazdy. Môžete si tu vyberať z prvotriednych značiek a všetko poriadne otestovať. Vďaka topánkam, ktoré skvele sadnú, budete mať svoje lyže viac pod kontrolou a môžete to poriadne rozbehnúť na rôznych typoch terénu. Napríklad lyžiarky Lange RS 130 sú anatomicky tvarované, majú pretekársku konštrukciu, ale pritom sú natoľko pohodlné, že v nich môžete stráviť celý deň na zjazdovke. Pokiaľ vám lyžiarske topánky ani po tepelnom tvarovaní nebudú 100% sedieť, ponúkame možnosť precízneho vybrúsenia skeletu topánky na mieru. Urobíme všetko pre váš zážitok, hodný profi pretekára.

Je nejaká súčasť vybavenia, ktorú by ste si nepožičala, na ktorej lipnete a máte vždy so sebou?

Určite by som si nepožičala lyžiarky. Necítila by som sa dobre v topánkach, ktoré mal na nohách už niekto predo mnou. Výber vhodných lyžiarskych topánok je pre mňa oveľa dôležitejší ako výber lyží. Lyže totiž ovládame cez topánky – keď nebudete mať lyžiarky ktoré dobre sedia, ani tie najlepšie lyže vás nebudú poslúchať. Určite by som odporučila nechať si lyžiarky individuálne nastaviť a na mieru vytvarovať, aby ste lyžovanie mali celkom pod kontrolou a mohli si tak všetky jazdy náležite vychutnať.

Ladíte jednotlivé časti vybavenia tak, aby to dizajnovo "sedelo"?

Som športovec a chcem sa spoľahnúť na výbavu, ktorá bude predovšetkým funkčná a niečo vydrží. Zlé počasie pre mňa nie je výhovorkou, prečo neísť von – stačí mať kvalitné oblečenie a obuv a môžete robiť takmer všetko. To ale neznamená, že by som musela robiť kompromisy. Rada sa hrám s detailmi a kombinujem farby tak, aby sa to k sebe hodilo a ja som sa cítila dobre a žensky. Napríklad lyžiarske značky ako SCOTTPhenix to s dizajnom naozaj vedia a pritom ich oblečenie dokáže čeliť aj drsnejším podmienkam.

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.