Top značky

INŠPIRÁCIE Výpredaj DARČEKOVÉ POUKAZY

Top značky

Výber horského bicykla: celoodpružený alebo s pevným rámom?

Pre bajkerov je otázka, či celoodpružený bicykel alebo pevný rám, rovnako dôležitá ako pre filozofov známe byť či nebyť. Ale ani pri výbere správneho bicykla neexistuje nič ako univerzálna rada. Každý bajker má špecifické požiadavky a tak isto ako nemôžeme hodiť do nejakej škatuľky vás, nejde to ani s bicyklami. Napriek tomu existujú mnohé kľúče, podľa ktorých vám dokážeme s výberom horského bicykla poradiť.

 Napriek tomu existujú mnohé kľúčepodľa ktorých vám dokážeme s výberom horského bicykla poradiť. Čo môžete čakať v našom článku?

  • Odpovedi na zásadné otázky, podľa ktorých sa rozhodnete
  • Praktický prehľad FULL vs. HARDTAIL
  • Tipy na ešte lepší výber, vr. tipov na konkrétne modely

Najprv ale trochu teórie. Horské bicykle sú určené na jazdu v teréne. Rozdiel je v tom, že hardtail (čiže horský bicykel s pevným rámom) má vpredu odpruženú vidlicu a pevnú zadnú stavbu, zatiaľ čo celoodpružené bicykle (čiže full suspension bajky) sú odpružené vpredu i vzadu. Vďaka odpruženiu je horský bicykel ovládateľnejší v teréne, kde skvelo vyrovnáva nerovnosti. Náročnosť terénu, v ktorom plánujete jazdiť, je tak hlavným kritériom na výber vhodného bicykla práve pre vás. Ale určite to nie je kritérium jediné. Odpovedi na správne položené otázky vám pomôžu nájsť to najvhodnejšie riešenie práve pre vás. Začnime pekne po poriadku. 

ZÁSADNÉ OTÁZKY A ODPOVEDI PRI VÝBERE HORSKÉHO BICYKLA

KDE BUDEM JAZDIŤ, ČIŽE VÝBER BICYKLA PODĽA TERÉNU

 

Jednoznačne najdôležitejšia otázka. Ak uprednostňujete ľahšie traily, jazdíte po nespevnených cestách, v menej náročnom teréne, sem tam zablúdite na cyklotrasy a máte radi i dlhšie stúpania, siahnite po hardtaile. Do náročného terénu, na technické traily, mimo akýchkoľvek ciest i na skoky volte celoodpružený bicykel.

 

Na horskom bicykli s pevnou konštrukciou je sila vložená do pedálov efektívnejšia a jazda je rýchlejšia. Vo veľmi ťažkom teréne však môže byť jazda menej komfortná než na celoodpruženom bicykli. Ten má premyslený systém odpruženia presne tak, aby dokonale kopíroval terén. V teréne tak budete mať nad celoodpruženým bicyklom väčšiu kontrolu i ako začiatočník. Čiže zjednodušene platí:

•             ľahší terén = hardtail

•             ťažší terén = celoodpružený bajk

AKÉ MÁM AMBÍCIE, ČIŽE ROZDIEL V BICYKLOCH PODĽA VAŠICH CIEĽOV

Spýtame sa na rovinu, čo vlastne od horského bicykla očakávate? Hľadáte rýchlosť, chcete mať výsledky? Ak chcete loviť kilometre, beriete horský bicykel ako súčasť vašej fyzickej prípravy a tešíte sa na mnohé stúpania, jazdite na hardtaile. Pokiaľ si chcete hlavne zašantiť v teréne a užiť si zjazdy, volte full suspension bicykel. Hardtail je na šliapanie efektívnejší, ale stále platí, že v poriadnom teréne sa budete lepšie cítiť na „celopére“.  Dnes už samozrejme neplatí, že celoodpružený bicykel rovná sa pomalý bicykel. Stále ale platí, že v ťažkom teréne dokáže byť full suspension bajk rýchlejší, ale na cyklotrasách ho tromfne hardtail. 

 

•             veľké množstvo kilometrov v rýchlom čase = hardtail

•             dobrodružné výjazdy v teréne = celoodpružený bicykel

 

 

JE PRE MŇA DÔLEŽITÁ HMOTNOSŤ BICYKLA, ČIŽE ROZDIEL VO VÁHE FULL VS. HARDTAIL

Pri výbere horského bicykla môže byť pre niekoho rozhodujúca jeho hmotnosť. Rozdiel medzi bicyklom s pevným rámom a celoodpruženým bajkom skutočne existuje, napriek tomu, že sa podľa použitých materiálov môžu oba celkom slušne rovnať. Štandardne ale platí, že pevňáky sú ľahšie než celoodpružené bicykle. Celoodpružený bicykel  je kvôli zadnému odpruženiu a väčšej pevnosti materiálu o niečo ťažší. Pre niekoho môže pri stúpaní hrať každý gram veľkú úlohu. Pri zjazdoch alebo drvení terénu ale hmotnosť toľko riešiť nebudete. 

 

•             nižšia hmotnosť = hardtail

•             vyššia hmotnosť = celoodpružený bicykel

 

KOĽKO CHCEM INVESTOVAŤ, ČIŽE CENA „CELOPÉRO” vs. „PEVŇÁK”

Jasné, i cena môže byť dôležitá. Viete, koľko chcete do horského bicykla investovať? Chcete hlavne ten najlepší alebo naopak najlacnejší? Požiadavky má každý iné. Obecne je však možné povedať, že bicykle s pevným rámom sú lacnejšie než celoodpružené bicykle rovnakej triedy. Full suspension bicykel je vzhľadom na náročnejšie technické spracovanie  drahší. Menej zložitá konštrukcia hardtailu tak môže jeho cenu znižovať. Ale i tu platí, tak isto ako u ďalšieho športového vybavenia, že si môžete vybrať lepšie komponenty, rôzne materiály a iné vychytávky. Stroj si tak vyladíte do najmenšieho detailu a potom sa dá len ťažko povedať, ktorý bicykel je lacnejší. Cenu hodnoťte vždy vzhľadom na požadované vlastnosti vášho bicykla

 

Možno ste si odpovedali na všetky otázky, zhodnotili pre a proti a už teraz máte jasno. Gratulujeme! Ak stále ešte tápete, ponúkame šikovnú tabuľku, v ktorej si to všetko pekne zrekapitulujeme:

 

FULL vs HARDTAIL jasne a prehľadne

 

HARDTAIL/ BICYKEL S PEVNÝM RÁMOMCELOODPRUŽENÝ BICYKEL
do ľahšieho terénuvšestranný
vyššia rýchlosť (najmä pri stúpaní)do ťažkého terénu
efektívny prenos sily do pedálovvyššia rýchlosť v náročnom teréne
jednoduchší servisovládateľnosť a stabilita v teréne
ideálny na preteky, lovenie kilometrov a maratónykomfortná jazda v teréne
spravidla nižšia hmotnosťuniverzálny na rôzne typy pretekov
dôraz na pravidelný servis

 

 

CELOODPRUŽENÉ I HARDTAIL ELEKTRO BICYKLE

Keď už zmieňujeme celoodpružené bicykle a bicykle s pevným rámom, nesmieme zabudnúť ani na horské elektrobicykle. Tie si zachovávajú rovnaké jazdné vlastnosti ako bežné horské bicykle, ale doprajú vám extra porciu energie a tým i dlhšie výjazdy. Horské elektrobicykle sa samozrejme tiež líšia podľa odpruženia, ale základné vlastnosti a zároveň požiadavky na ne zostávajú totožné. Snáď len hmotnosť horského elektrobicykla nie je tak zásadná, pretože s drinou vám pomôže nabitá batéria s dlhým dojazdom. Ak ste teda rozhodnutí pre elektrobicykel, ale riešite, či full alebo hardtail, držte sa všetkých vyššie uvedených pravidiel.  V Endorphin Republic máme širokú ponuku elektrobicyklov v celoodpruženej i hardtailovej verzii. Stačí si len vybrať.

 

 SUPER TIPY NA CELOODPRUŽENÉ BICYKLE I BICYKLE S PEVNÝM RÁMOM

Tip: Celoodpružený trailový bicykel SCOTT Spark 950 pre všetkých, ktorí chcú stráviť celý deň na trailoch a užiť si zjazdy i výjazdy. Tlmič i vidlica sa u tohto modelu s pretekárskou geometriou ovláda z riadidiel - to posunie váš zážitok z jazdy na vyššiu úroveň!

Tip: Posadnutí rýchlosťou? Potom je SCOTT Scale RC 900 Team bicykel práve pro vás! Karbónový rám Scale RC HMF, vidlica RockShox a radenie Sram X01-GX Eagle vás nadchne a ostatní bajkeri už uvidia len váš chrbát!

Tip: Pre odvážne bajkerky odporúčame SCOTT Contessa Spark 920 - bicykel postavený na ultraľahkom hliníkovom ráme s dámskym sedlom, dámskymi komponentmi a jednocuchým ovládaním tlmenia splní sny každej ženy, ktorú baví objavovať nové traily a horské cesty. 

Tip: Dámsky horký bicykel SCOTT Contessa Scale 930 ocenia nielen aktívne ženy na výjazde s kamarátkou, ale i na preteky zamerané bajkerky. Nesklame na cyklostrase ani na poľných či lesných cestách, príjemne prekvapí ľahkosťou ovládani a radosťou z rýchlej jazdy.

 

OBJAVTE ROZDIEL FULL VS. HARDTAIL PRI TESTOVANÍ

Nech už vyberáte  klasické “celopéro”, “pevňák” alebo jedno z toho v elektro verzii, skvelé rozhodnutie je, že si bicykel prosto a jednoducho vyskúšate. Práve preto pre vás máme testovacie centrá v Prahe, Brne a Olomouci, kde nájdete ponuku bicyklov SCOTT na vyskúšanie. Získate tak cenné skúsenosti a zažijete pocity, ktoré si inak ťažko predstavíte.

 Nielen v našich obchodoch, ale i v testovacích centrách sú profesionálne vyškolení predajcovia a servismani, ktorí vám ochotne poradia, čo je pre vás najlepšie. Spolu doladíte svoj výber k dokonalosti, aby každá jazda bola tá najlepšia. Neváhajte sa na nás obrátiť!

 

Malý tip na záver: Ak ste dáma, žena, dievča, skrátka bajkerka, určite si prečítajte i náš článok o tom, prečo si vybrať dámsky model bicykla

 

 

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.