Ako si vybrať batoh na skialp?

Skialpový batoh je nepochybne dôležitou súčasťou skialpového vybavenia. Poradíme vám, aká veľkosť je vhodná na vaše skialpové zámery, či siahnuť po lavínovom batohu s airbagom a aké sú rozdiely v systémoch airbagov v skialpových batohoch.

Skialpový batoh využijete nielen na uloženie náhradného oblečenia a občerstvenia, ale mala by sa doň zmestiť aj základná lavínová výbava. V ideálnom prípade, najmä ak sa chystáte na dlhšie túry v teréne, zvážte kúpu lavínového batoha s airbagom.

Pri výbere skialpového batoha majte na pamäti nasledujúce kritériá:

1) Akú veľkosť, resp. objem budete potrebovať.

2) Či sa uspokojíte s batohom bez airbagu, alebo si priplatíte za lavínový batoh s airbagom.

3) Ktorý systém airbagov je pre vás lepší? Napríklad značka SCOTT ponúka dva systémy airbagov. Bombičkový systém Alpride 2.0, pri ktorom je po odpálení airbagu potrebné na ďalšie použitie vymeniť obe náplne s CO2 aj s argónom. Alebo elektronický systém Alpride E1 s tzv. superkapacitorom, kde sa systém musí po odpálení airbagu dobiť. Nižšie uvádzame výhody a nevýhody oboch systémov.

Akú veľkosť batoha na skialp?

Čím menší batoh, tým ľahšie sa vám pôjde, ale... Nesmie to byť na úkor dôležitých vecí. Myslite na lavínovú výbavu, náhradné oblečenie, vrátane ľahkej páperovej bundy, druhý pár rukavíc (ľahkých na výstup, lyžiarskych na zostup), čiapku, občerstvenie a termosku s čajom.

"Som zástancom toho, že z veľkého batoha malý spravíš, no nie naopak. Na hornej aj bočnej strane sú kompresné popruhy, ktoré poloprázdny batoh zmenšia," hovorí český expert SCOTT, skúsený skialpinista a freerider Pavel Mejsnar. On sám používa batoh s objemom 40 litrov.

Väčšine lyžiarov bude stačiť na poldenné alebo celodenné výlety batoh medzi 25 a 35 litrami. Tí, ktorí vedia, že budú batoh používať na viacdňové túry, by mali radšej siahnuť po 40 litrovom batohu.

"Spoločnosť Endorphin Republic ponúka batohy SCOTT s objemom 20, 22, 25, 30, 35 a 40 litrov, takže si každý nájde ten svoj," dodáva David Pozler, odborník z karlínskej pobočky spoločnosti Endorphin Republic.

David Bakeš, olympijský športovec a ambasádor Endorphin Republic, ktorý strávil celé dve sezóny s 30 l airbagovým batohom SCOTT Patrol E1 KIT, to dobre vysvetľuje: „Ak sa chystáte na viac dní alebo vediete skupinu ako sprievodca, musíte si zbaliť viac vecí. Potom vám pravdepodobne veľkosť 30 l stačiť nebude. Do hlavného vrecka sa zmestí len obmedzené množstvo oblečenia a vybavenia."

Kto potrebuje malý batoh?

Kedy si vybrať najmenší 20 litrový lyžiarsky batoh? Taký je vhodný pre tri skupiny lyžiarov. Pre tých, ktorí sú skúsení a rýchli, v perfektnej kondícii a rozhodli sa pre rýchly pohyb vo vysokom tempe. Nepotrebujú toľko náhradného oblečenia, ani lezeckého výstroja. Batoh s objemom 20 l využijú tí, ktorí sa radi venujú kondičnému skitouringu alebo skialpinizmu v lyžiarskom stredisku. Nechodia na dlhé výlety, ale radi si krátko zašportujú. Neskoro popoludní dva razy vybehnú svah a zlyžujú ho. Nakoniec ho pravdepodobne privítajú ženy alebo tínedžeri, ktorí idú lyžovať so znalým sprievodcom. Ten môže vziať časť ich výbavy do svojho batoha.

Cena batoha na skialp

Pri rozhodovaní určite zvážte cenu.

1) Najlacnejší základný 25 litrový lyžiarsky batoh SCOTT Mountain 25 stojí približne 159 €.

2) Najlacnejší lavínový batoh SCOTT Guide AP 20 KIT s náplňou kúpite za 639,9 €.

3) Elektronické airbagové batohy so superkapacitorom SCOTT Patrol E1 KIT si môžete kúpiť od 949,9 €.

Batohy s lavínovým airbagom

Oplatí sa investovať do batoha s airbagom? "Airbag je veľmi dôležitý a môže vás zachrániť v lavíne," zdôrazňuje ďalší ambasádor Endorphin Republic, známy český freerider Robin Kaleta. On sám bez neho nikdy nevychádza. Funguje na princípe toho, že veľké predmety bez ohľadu na hmotnosť "vyplávajú" na povrch lavíny, zatiaľ čo tie menšie klesajú hlbšie.

Spoločnosť Endorphin Republic ponúka dva typy batohov s airbagom v rôznych veľkostiach.

1) Lavínový „bombičkový" batoh SCOTT Guide AP KIT: airbag sa nafukuje pomocou CO2 a argónových náplní ("bombičiek") a kompletný batoh patrí k najľahším na trhu, je lacnejší ako elektronické batohy a jeho výhodou je, že ho môžete vziať z pivnice a nemusíte kontrolovať, či je airbag nabitý. Po odpálení je potrebné vymeniť náplne s CO2 aj argónom. Nová náplň stojí približne 40 €.

2) Elektronický lavínový batoh SCOTT Patrol E1 KIT funguje na princípe superkapacitora (na báze elektrostatickej energie). Jeho výhodou je, že sa dá ľahko použiť na cvičné odpaly, ktoré si môže natrénovať skialpinista doma. Lyžiar nemusí ani sledovať kapacitu batérie v mrazivom počasí ako pri bežných batériových airbagoch. Je ho však potrebné dobíjať a vždy pred cestou dobitie kontrolovať. V prípade, že je airbag odpálený, systém je možné dobiť dvomi ceruzkovými batériami za 40 minút a je opäť plne funkčný.

Čo majú tieto dva systémy spoločné:

- Môžu sa používať pri leteckej doprave (aj bombičkový systém spĺňa požiadavky IATA pre leteckú dopravu)

- 150 l airbag sa nafúkne za 3 sekundy

Pre znalcov: čo je to superkapacitor?

Superkapacitor, známy aj ako ultrakapacitor alebo dvojvrstvový kondenzátor, sa od bežného kondenzátora odlišuje veľmi vysokou elektrickou kapacitou. Na rozdiel od batérie, ktorá využíva elektrochemické reakcie, kondenzátor uchováva energiu pomocou statického náboja. Vytvorením rozdielu elektrických potenciálov medzi kladnou a zápornou elektródou sa kondenzátor nabíja.

Další nezbytnosti na skialpovou výpravu najdete zde SKIALPOVÉ VYBAVENIE

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.