Zľavy 50 až 70 % na vybrané produkty tu. 🥳
info o objednávkach: po–pi 8–15:30
+420 776 008 028
info o tovaroch: po–ne 10–18
+421 911 880 456

Top značky

INŠPIRÁCIE Výpredaj DARČEKOVÉ POUKAZY

Top značky

Ako vybrať elektrobicykel do terénu, na cyklotrasy i do mesta

Ak idete s dobou, určite už u vás na to prišla reč. ELEKTROBICYKEL čiže E-BIKE. 

Milujete jazdy až na koniec sveta, ale nechcete byť obmedzovaní svojimi silami? Alebo zväzovaní obavami, že to nezvládnete? Niektorí z vás si možno nemôžete plniť cyklistické sny kvôli zdravotnému stavu. Sú vaši kamoši namakaní a vy ich nestíhate? Myslíte príliš ekologicky a po meste sa radšej premiestňujete na bicykli namiesto autom? A možno je to ešte jednoduchšie - nechcete sa nikam naháňať a zásadná je pre vás počas športového výkonu hlavne pohoda. 

Nech už je váš dôvoď zaobstarať si elektrobicykel akýkoľvek, elektrobicykle SCOTT a BERGAMONT dokážu splniť všetky vaše očakávania. Spoľahnite sa na špičkovú kvalitu a vyberte si elektrobicykle svojich snov!

AKO VYBRAŤ ELEKTROBICYKEL?

Rovnako ako u bežného bicykla vás bude zaujímať kategória, vybavenie a ďalšie parametre elektrobicykla. Určite sa teda zoznámte s veľkosťami rámov, vyberajte kvalitu komponentov podľa vašej náročnosti, riešte materiál, brzdy i odpruženie. Na e-biku najazdíte ročne ďaleko viac kilometrov než na bežnom bicykli, preto myslite predovšetkým na kvalitu a odolnosť. Naopak napríklad hmotnosť elektrobicykla nie je tak zásadná, pretože vám s ňou pomôže motor. V tomto článku sa zameriame hlavne na špecifiká elektrobicyklov a ich odlišnosti. 

Najzásadnejšia otázka pri výbere elektrobicykla je, kde a v akých podmienkach plánujete na elektrobicykli jazdiť. Chcete si zašantiť na traile, kde potrebujete celoodpružený elektrobicykel? Riešite cestu do práce, na ktorej najviac využijete mestský elektrobicykel? 

Alebo si chcete radšej užívať pohodové jazdenie po cyklotrasách? Poďme sa pozrieť, aké kategórie elektrobicyklov existujú:

 

Každá kategória elektrobicyklov má svoje špecifiká a my si o nich teraz povieme viac. Nebudú chýbať ani odporúčania na konkrétne bicykle, ktoré nájdete vždy pod nadpisom NÁŠ TIP.  V závere článku ale neprehliadnite ďalšie informácie, tie budete totiž potrebovať pri výbere toho pravého elektrobicykla podľa vašich predstáv. Prezradíme tiež niečo o možnostiach umiestnenia motoru, jeho výkone i batériách.

HORSKÉ ELEKTROBICYKLE S PEVNÝM RÁMOM / HARDTAILY

 • uzamykateľná predná odpružená vidlica
 • zdvih okolo 120 mm
 • univerzálny e-bicykel do terénu i na spevnené cesty

Ak vás bavia rozmanité vychádzky a výlety do terénu radi prekladáte jazdami po cestách a cyklotrasách, horský elektrobicykel s pevným rámom (čiže HARDTAIL) je jasná voľba. E-bike vás dovezie ďalej a vy tak objavíte nové ciele. E-bicykel s pevným rámom má nižšiu hmotnosť a je ovládateľnejší. Ideálny na rodinné výjazdy, pri ktorých si radi odskočíte mimo trate.

CELOODPRUŽENÉ ELEKTROBICYKLE

 • celoodpružená konštrukcia
 • zdvih 100 - 160 mm (čím vyšší zdvih, tým lepšie zvládnutý terén)
 • podľa zdvihu - od ľahkého až po extrémny terén

Na ozajstnú divočinu v teréne sú tu celoodpružené elektrobicykle na traily a cross-country. Trailové e-biky sa vyžívajú na náročných singltrekoch, v bikeparkoch, prudkých stúpaniach i technických zjazdoch. Cross-country si obľúbili cesty necesty, zvládajú ťažký terén, ale vybrať sa s nimi môžete v podstate kamkoľvek. Obe kategórie bicyklov majú celoodpruženú konštrukciu, ktorá umožňuje skvelo kopírovať terén. Cross-country e-bicykle majú o niečo menší zdvih než zjazdové enduro elektrobicykle, inak sa v podstate nelíšia.

KROSOVÉ A TREKINGOVÉ ELEKTROBICYKLE 

 • krosové elektrobicykle sú vhodné predovšetkým na cyklotrasy a občasné vychádzky do ľahkého terénu, do lesa a do prírody
 • trekingové elektrobicykle sa hodia najmä na asfaltové cesty, cyklochodníky a spevnené cesty
 • odpružená vidlica s rôznym zdvihom podľa konkrétneho modelu
 • skôr pohodlná ako športová geometria, pohodlný posed
 • trekingové elektrobicykle sú tiež vhodné ako elektrobicykle pre seniorov

Maximálne univerzálne elektrobicykle na cyklotrasy, asfalt i spevnené poľné a lesné cesty predstavujú krosové a trekingové e-biky, ideálny kompromis medzi horskými a mestskými elektrobicyklami. Trekingové elektrobicykle sú v podstate krosové bicykle vybavené cestnými doplnkami, ako napr. svetlom, blatníkmi, nosičom apod.

METSKÉ ELEKTROBICYKLE 

 • na asfaltky, spevnené cesty a ulice miest
 • nízky nástup (dámy ocenia, že sa na ňom dá pohodlne jazdiť v sukni), vhodný pre osoby so zníženou pohyblivosťou a seniorov

Hľadáte príjemného spoločníka na premiesťovanie po meste, za nákupmi, na cesty do práce alebo len rýchly a veľmi pohodlný spôsob dopravy z bodu A do bodu B? Voľte mestský elektrobicykel. Nielen že si užijete pohodlné cestovanie bez tlačenice v hromadnej doprave, ale budete šetriť i našu prírodu. 

DETSKÉ A DÁMSKE ELEKTROBICYKLE

V ponuke značiek SCOTT a BERGAMONT samozrejme nájdete i dámske a detské elektrobicykle v tej najvyššej kvalite. Dámy si môžu vybrať celoodpružené dámske elektrobicykle do riadneho terénu, hardtaily, krosové a trekingové elektrobicykle na spevnenejšie cesty či elegantné mestské e-biky, ktoré môžu oceniť počas cesty do práce alebo na nákupy. Modely radu SCOTT Contessa sú horské bicykle s upravenou geometriou a rámom presne podľa potrieb žien. Okrem toho majú inak tvarované sedlo, prispôsobené riadidlá, gripy i ostatné detaily. U detských i dámskych modelov je veľký dôraz kladený tiež na dizajn. 

U elektrobicykla je dôležité vziať do úvahy i ďalšie parametre. Zaujímať by ste sa mali o údaje o motore, ktorý dáva bicyklu ten správny výkon, a o batérii, ktorá mu dodá energiu. Poďme sa podrobnejšie pustiť do ďalších dôležitých informácií:

VŠETKO O MOTORE, BATÉRII A DOJAZDE ELEKTROBICYKLA

VÝKON MOTORA A RÝCHLOSŤ

Motor elektrobicykla musí spĺňať zákonné normy. U výkonu je to jasne daná hranica, ktorá nesmie prekročiť 250 W. Silnejší motor oceníte najmä pri jazde v teréne, naopak u mestských, trekingových a krosových bicyklov väčšinou stačí výkon nižší. Podľa legislatívy je maximálna rýchlosť pri použití elektromotoru obmedzená na 25 km/h. Keď ale budete sami šliapať viac a pôjdete rýchlejšie ako 25 km/h tzv. „za svoje“, samozrejme môžete. V našej ponuke nájdete i rýchlejšie elektrobicykle, ktoré vám doprajú rýchlosť s elektropodporou až 45 km/h. Tieto elektrobicykle je nutné registrovať a dodržiavať podobné predpisy ako pri použití mopedu. Nie je to nič zložité a za takú rýchlosť to rozhodne stojí. 

 

UMIESTENIE MOTORA

Elektrobicykle SCOTT a BERGAMONT používajú ten najväčší hit súčasnosti - stredový motor. Ten sa dokáže prispôsobiť sile, akou do pedálov šliapete, je preto maximálne úsporný a umožní tak dlhší dojazd. Hodí sa i na náročné stúpania a na rozdiel od elektrobicykla s motorom v prednom či zadnom náboji má e-bicykel našich značiek ideálne rozloženú hmotnosť.

 

UMIESTNENIE BATÉRIE NA ELEKTROBICYKLI

Batéria môže byť buď rámová alebo nosičováBatéria umiestnená v ráme zohľadňuje ťažisko bicykla a nenarušuje jeho ovládateľnosť. Batériu umiestnenú na nosiči bicykla nájdete väčšinou na mestských bicykloch, ktoré sú nosičom vybavené automaticky. Priestor nad batériou sa tak dá využiť na košík alebo pripevnenie nákladu. 

 

KVALITA A ŽIVOTNOSŤ BATÉRIE 

Batéria má spravidla kapacitu medzi 300 až 600 Wh, podľa modelu elektrobicykla. Existuje ale i možnosť, ako kapacitu navýšiť, a o tej vám ešte napíšeme nižšie. V náročnom teréne potrebujete kapacitu 500 Wh a viac. Batériu je možné z bicykla vybrať, aby ste ju mohli nabiť,  ale tiež preto, aby ste predišli krádeži. Dĺžka nabíjania opäť závisí na zvolenom modeli, ale väčšinou sa jedná o 3 - 6 hodín, takže môžete v pohode jazdiť celý deň a za krátky čas si bicykel dobiť a opäť vyraziť na cesty. Životnosť moderných batérií je až 30 000 km, preto vás čaká ešte veľa a veľa cyklistických zážitkov. 

 

DOJAZD ELEKTROBICYKLA - VÝDRŽ BATÉRIE

Dojazd elektrobicykla zaujíma väčšinu našich zákazníkov. Jednoznačné číslo nie je možné uviesť, pretože dojazd závisí od niekoľkých faktorov, medzi ktoré patri:

 

 • hmotnosť a kondícia jazdca (vyššia hmotnosť nákladu znamená vyššiu spotrebu energie a čím viac šliapete sami, tým menej batérie spotrebujete)
 • náročnosť terénu (počas jazdy do kopca sa batéria vybíja viac)
 • kapacita batérie (čím viac Wh, tým väčší dojazd)
 • stav batérie (starnutím batérie sa znižuje jej kapacita)
 • štýl jazdy a ďalšie (správne nahustené pneu, protivietor, nízke teploty prostredia, zvolený stupeň elektropodpory atď.)

 

Ako navýšiť kapacitu batérie, a tak významne predlžiť dojazd elektrobicykla? Čítajte ďalej! 

DRUHÁ BATÉRIA E-BICYKLA: PRIDAJTE SI EXTRA PORCIU ENERGIE! 

Značky SCOTTBERGAMONT stále svoje elektrobicykle vyvíjajú a prinášajú do tohto cyklistického odvetvia mnohé inovácie. Veľmi zaujímavou novinkou je možnosť pridať druhú batériu, ktorá umožní predlžiť dojazd. Na niektoré modely SCOTT je možné k integrovanej 625Wh batérii pridať do tzv. RANGE BOOSTRA ďalšiu 500Wh batériu, vďaka ktorej získate neuveriteľných 1125 Wh energie. A to už je riadna zásoba na dlhé jazdy.

 

Veríme, že po prečítaní tohto článku nielen viete, na čo sa pri výbere elektorobicykla zamerať, ale predovšetkým ste sa naladili tak, že by ste najradšej vyrazili na vychádzku  hneď teraz. Pokiaľ si stále nie ste istí, navštívte naše kamenné predajne Endorphin Republic v Prahe, Brne a Olomouci, kde vám naši preškolení predajcovia radi a podrobne poradia, aký e-bicykel zvoliť. 

 

Sme si istí, že sa elektrobicykel stane vaším skvelým spoločníkom. 

Šetrite svoju energie, ale nešetrite cyklo zážitkami

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.