Top značky

INŠPIRÁCIE Výpredaj DARČEKOVÉ POUKAZY

Top značky

Outdoor Research - oblečenie a špičkový výskum

Nie je obvyklé, aby odevná spoločnosť mala vo svojom názve slovo RESEARCH. Ak sa však pozriete na históriu americkej značky Outdoor Research, okamžite pochopíte, že to dáva zmysel. V súčasnosti je spoločnosť Outdoor Research jedným z lídrov v oblasti špičkového športového oblečenia, a to tak z hľadiska použitých materiálov, ako aj kvality spracovania.

Ťažké časy vás nútia vydať zo seba to najlepšie. A tak vznikla jedna z najinovatívnejších outdoorových značiek na svete.

Americký zakladateľ spoločnosti Outdoor Research Ron Gregg bol pôvodne jadrový fyzik, ktorý strávil veľa času skúmaním najodľahlejších kútov divočiny. Rád ich nazýval " My Big Office " a čo najčastejšie si tam brával svoju prácu a výskum.

Začalo to omrzlinami

V roku 1980 nastal počas jednej z týchto expedícií ťažký okamih. Ron musel sledovať, ako vrtuľník preváža jeho partnera s omrznutou nohou z ľadovca pod najvyššou severoamerickou horou Denali (6190 m), na ktorú práve vystúpili.

Pre Rona to bol šok. Americký vedec dlhé mesiace starostlivo plánoval novú trasu na Denali, ktorú chcel zdolať v čo najlepšom štýle. Na lyžiach sa dostali do hory desiatky kilometrov od najbližšej cesty. V polovici cesty na vrchol sa však ich cesta skončila po mrazivej noci v otvorenom bivaku kvôli úplnej banalite. Nekvalitné návleky na topánky do extrémnych zimných podmienok.

Ron Gregg to potom odmietol zabaliť a vrátiť sa vrtuľníkom s postihnutým kolegom. Sám zostúpil dolu a počas mnohých dní cesty späť púšťou premýšľal, čo sa stalo. A uvedomil si, že sa môže pokúsiť nielen vyriešiť problém s oblečením, ale aj zasvätiť zvyšok života svojej vášni pre dobrodružstvo. V cieli si bol istý jednou vecou: Nikdy sa nevrátí do svojej starej práce.

Prvým bol nový pár high-tech návlekov na nohy

Po návrate do Seattlu sa do toho pustil naplno. Začal hľadať riešenia, aby sa niečo podobné v budúcnosti nezopakovalo. Výsledkom jeho úsilia bola dobre navrhnutá, funkčná membránová gamaša X-Gaiter™, ktorá perfektne sedela a bola dostatočne univerzálna pre rôzne tvary topánok. To bol rozhodujúci impulz pre vznik spoločnosti Outdoor Research.

OR sa tak zrodil z Ronovho prístupu k riešeniu problémov - ako vedec chcel, aby každá inovácia vždy vychádzala z vedeckého výskumu. Bol presvedčený, že uvedenou metódou dokáže vyriešiť aj tie najväčšie outdoorové výzvy. A táto filozofia je značke vlastná aj dnes, 40 rokov po jej založení.

V 80. a začiatkom 90. rokov si spoločnosť Outdoor Research vybudovala povesť na základe funkčného a kvalitného outdoorového vybavenia, ktoré posúvalo hranice inovatívnych možností. Preto naďalej vyrába a predáva výrobky, ktoré sú v mnohých ohľadoch pred konkurenciou. Výsledkom je, že spoločnosť OR rok čo rok získava ocenenia za čoraz viac špičkových produktov od renomovaných odborných časopisov, ako sú National Geographic, Runner's World a Backcountry.

Vyrobené v USA

Nie náhodou sa od roku 1981 takmer všetko vyrába v Seattli. Vytváranie pracovných miest a výrobky Made in USA boli vždy charakteristickými znakmi spoločnosti Outdoor Research. Základom výroby sú dve americké továrne, jedna vedľa sídla spoločnosti v Seattli a druhá v El Monte v Kalifornii. Vďaka tomu, že sa nachádzajú len pár krokov od výrobných zariadení, môžu efektívne vytvárať, testovať, zlepšovať a distribuovať kvalitné výrobky. Práve táto dostupnosť a odborné znalosti umožnili spoločnosti OR napríklad reagovať na potreby lekárov v roku 2020 výrobou špičkového oblečenia pre zdravotnícky personál.

Spoločnosť Outdoor Research samozrejme nevyrába technické oblečenie len pre nich, ale aj pre outdoorových dobrodruhov, ozbrojené sily a všetkých ostatných, ktorí potrebujú špičkovú ochranu v drsných podmienkach divočiny. Okrem Goretexu alebo Pertexu používa aj vlastné membrány a izolačné materiály, ako sú Ascentshell alebo Aerogel a Ventia, ktoré sa nachádzajú napríklad v špičkových lyžiarskych rukaviciach OR.

Ambasádorka Endorfínovej republiky Lucka Výborná by mohla rozprávať. Sú to rukavice Outdoor Research, ktorých sa nevie nabažiť. "Sú to jediné rukavice, ktoré ma podržali aj v tých najťažších podmienkach. Udržali ma v teple aj počas mojej skialpovej expedície na Antarktíde. Lepšiu referenciu si neviem predstaviť," smeje sa Lucka Výborná.

V Endorphin Republic si môžete vybrať zo širokej ponuky oblečenia a doplnkov Outdoor research za skvelé ceny.

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.