Recenzia bežeckých topánok Altra Lone Peak 5: zážitok Martina Koukala

Ako vznikajú tie najlepšie recenzie? V najhorších podmienkach! A práve také nám prichystala tohtoročná jar. Lesné povrchy sú totiž vďaka dažďu a nízkym teplotám riadne šmykľavé a blativé. Náš ambasádor Martin Koukal, majster sveta v behu na lyžiach, tak mohol trailovým topánkam Altra Lone Peak 5 dopriať skutočný záťažový test.

Od Miloša Nykodýma, českého reprezentanta v orientačnom behu, k tomu dostal ešte výzvu navyše: vybehnúť korytom rozprúdeného potoka v libereckom lese – od lesného kúpaliska až na križovatku Mlynářův kříž. Prečítajte si Martinovu recenziu, ako topánky Altra Lone Peak v tejto náročnej skúške obstáli.

Komfort v diskomforte

Ako ti topánka sedí na nohe? Sú topánky pohodlné i v rôznych typoch terénu? Akú majú odolnosť voči vonkajším podmienkam a čo na ne hovoria tvoje chodidlá?

„Pretože som mal možnosť testovať topánky Altra Superior 4.5  a súčasne Altra Lone Peak 5, dosť som ich zrovnával. Majú rovnakú konštrukciu, ale pri rovnakej veľkosti sú tie druhé o poznanie voľnejšie. Aby som mal dobrý pocit kontroly, musel som veľmi doťahovať šnúrky. Nabudúce by som volil o pol čísla menšiu veľkosť, dosť by to celkovému zážitku pomohlo. Kto nikdy nebehal v topánkach s nulovým „dropom“, môže mať zo začiatku pri behu pocit zvýšeného ťahu v lýtkach a achilovkách, ale zvyknúť sa na to dá veľmi rýchlo. Tlmenie je tak akurát, je určite mäkšie ako u Superior 4.5.,“ porovnáva svoje čerstvé bežecké zážitky Martin.

Rýchlosť

Aký majú topánky odpich a odpruženie? Sú ľahké? Ako svižne v nich zrýchliš tempo?

„V týchto topánkach som vybehol potok a môžem potvrdiť, že podrážka veľmi dobre drží na mokrých kameňoch,“ usmieva sa pri spomienke na nedávno splnenú výzvu Martin. „Definoval by som ich ako skutočné trailové topánky. Čo sa však týka rýchlosti, Scott Kanibalu alebo Altra Superior sú celkovo ľahšie a rýchlejšie.“

Dobrodružstvá

Do akých podmienok sa topánky najviac hodia? Aký im vyhovuje terén, sklon podložky či počasie?

Altra Lone Peak 5 je dobrá obuv do terénu. Pretože však nebehám žiadne extra dlhé trasy a vážim len 70 kg, vybral by som si skôr druhý model topánok Altra, Superior 4.5, pretože sú rýchlejšie a hravejšie.“

Dizajn

Sú topánky slušivé? Aké ťa baví farebné prevedenie?

„Červená nie je moja najobľúbenejšia farba. Za mňa sa prednosť týchto topánok neskrýva v tom, ako vyzerajú – ale v tom, čo dokážu. Dal by som si len pozor pri výbere správnej veľkosti, musia skrátka perfektne sedieť na nohe,“ odporúča Martin.

Celkový zážitok a naša Endorphin stupnica

Ako si si to užil? Na stupnici od 0 do 1000, koľko by si týmto topánkam dal bodov – v našom prípade endorfínov? 1000 endorfínov znamená dokonalý zážitok, na ktorý len tak nezabudneš.

„Topánkam dávam 700 endorfínov. Nenadchli ma toľko ako Scott Kanibalu alebo ako iný model topánok Altra – Superior 4.5. Rozhodne to je však skvelá voľba pre všetkých, ktorí si radi vychutnajú terén a nechcú sa pošmyknúť na mokrom povrchu.“

Altra LONE PEAK 5
Prihlásení užívatelia môžu pridávať produkty do obľúbených
Odporúča Martin Koukal
-30%
Altra LONE PEAK 5
Pánska bežecká obuv
108,89 € 155,56 €
Dostupné varianty

Nenechajte si ujsť ďalšie Martinove recenzie trailových topánok! Prečítajte si, ako podľa neho obstáli topánky Scott Kinabalu Ultra RC a Altra Superior 4.5 v náročných podmienkach Jizerských hôr.

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.