Recenzia bežeckých topánok Altra Superior 4.5: zážitok Martina Koukala

Naším poslaním je meniť šport v nadšenie. A práve preto je zážitok športovca v centre našej pozornosti. Neunikol jej ani Martin Koukal, majster sveta v behu na lyžiach. Pred neho sme postavili zdanlivo jednoduchú úlohu: riadne prevetrať naše trailové topánky Scott Kinabalu Ultra RC, Altra Superior 4.5 a Altra Lone Peak 5 .

Martin si zobral našu výzvu k srdcu a všetky topánky podrobil náročnej skúške Jizerských hôr – kraja, ktorý je jeho srdcu (a takisto nohám) najbližší. Už teraz vám môžeme prezradiť, že topánky Altra Superior v tomto záťažovom teste uspeli na výbornú. Prečítajte si všetky Martinove dôvody, prečo tieto topánky stoja za vyskúšanie a čo všetko v nich môžete zažiť.

Komfort v diskomforte

Ako ti topánka sedí na nohe? Sú topánky pohodlné i v rôznych typoch terénu? Akú majú odolnosť voči vonkajším podmienkam a čo na ne hovoria tvoje chodidlá?

„Hneď na prvý pohľad je poznať, že sa topánky konštrukčne veľmi odlišujú. Pretože topánka je navrhnutá na princípe barefoot, je v špičke výrazne širšia a máte tak o veľa viac priestoru na prsty. Rozhodne som však nemal pocit, že by mi topánka bola voľná. U šnúrok je možno treba viac dotiahnuť slučku alebo spraviť rovno dve, niekoľkokrát sa mi stalo, že sa šnúrka rozviazala. Kto nikdy nebehal v topánkach s nulovým „dropom“, môže mať zo začiatku pri behu pocit zvýšeného ťahu v lýtkach a achilovkách, ale zvyknúť sa na to dá veľmi rýchlo. Tlmenie je tvrdšie, no stále príjemné. Podrážka je mäkšia, takže občas cítite ostrý kameň, ale pre tieto prípady je v balení plastová vložka, ktorá sa vloží do topánky. Odval nohy cez palec je krásne mäkký. Po celý čas som mal výbornú kontrolu nad terénom,“ popisuje do detailu Martin.

Rýchlosť

Aký majú topánky odpich a odpruženie? Sú ľahké? Ako ľahko v nich zrýchliš tempo?

„Altra Superior by som opísal ako ľahké pretekárske topánky do terénu. Veľmi slušne držia i na mokrých kameňoch. Majú super odpich,“ pochvaľuje si Martin, ale zároveň odradzuje od behu po ceste: „na asfalt sa tieto topánky naozaj nehodia. Vzorka i podrážka sú určené výhradne do terénu.“

Dobrodružstvo

Do akých podmienok sa topánky najviac hodia? Aký im vyhovuje terén, sklon podložky či počasie?

„Na rozdiel od trailových topánok Scott Kanibalu nie sú Altra Superior žiadne univerzálky. Veľmi milo ma však prekvapilo, ako skvelo sa s nimi behá v teréne. Je pravda, že topánky Scott zvládnu všetky povrchy, takže teoreticky viacero topánok už nepotrebujete. No v tom prípade budem musieť napísať Ježiškovi, že nutne potrebujem aspoň dvoje, pretože bez týchto topánok už sa skrátka nezaobídem“ smeje sa Martin.

Dizajn

Sú topánky slušivé? Aké ťa baví farebné prevedenie?

„Mňa osobne dosť baví modro-zelená kombinácia. Ale farba a dizajn rozhodne nie je to, čo ma na týchto topánkach najviac nadchlo,“ uznáva Martin. „To, ako sa v nich behá, je pre mňa o veľa dôležitejšie.“

Celkový zážitok a naša Endorphin stupnica

Ako si si to užil? Na stupnici od 0 do 1000, koľko by si týmto topánkam dal bodov – v našom prípade endorfínov? 1000 endorfínov znamená dokonalý zážitok, na ktorý len tak nezabudneš.

„Toto je moja prvá skúsenosť so značkou Altra a tieto topánky ma naozaj bavia. Zaradil by som ich dokonca na vrchol svojho rebríčka terénnych topánok, ktoré som kedy vyskúšal. A to ich skutočne nebolo málo. Dávam bezkonkurenčných 1000 endorfínov!,“ uzatvára svoju recenziu Martin a potvrdzuje, že zo všetkých testovaných topánok sú preňho Altra Superior 4.5 jednoznačným víťazom.

Altra SUPERIOR 4,5
Prihlásení užívatelia môžu pridávať produkty do obľúbených
Odporúča Martin Koukal
-30%
Altra SUPERIOR 4,5
Pánska bežecká obuv
103,70 € 148,15 €

Nenechajte si ujsť ďalšie Martinove recenzie trailovej obuvi. V topánkach Scott Kinabalu a Altra Lone Peak dokonca Martin vybehol cez rozprúdený potok v svahu libereckého lesa!

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.