Zľavy 50 až 70 % na vybrané produkty tu. 🥳
INŠPIRÁCIE Výpredaj DARČEKOVÉ POUKAZY

Top značky

Top značky

Ako vybrať bicykel? Praktický radca

Výber bicykla nie je žiadna raketová veda. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponuke. Ste strelec, čo sa zaľúbi na prvú dobrú… alebo váhate, rozmýšľate a s výberom (bicykla) si dávate na čas? Poradíme obom skupinám. Tak aby bol bicykel láska na prvý pohľad a neomrzel vás ani po tisícke najazdených kilometrov.

V akom teréne budete jazdiť – bicykle horské, cestné a trekingové

Základné delenie je ľahké: do terénu sú určené MTB (= horské) bicykle, na asfalt využijete cestné a trekingový bajk je praktický obojživelník. Každý typ má potom niekoľko podtypov. Ktorý bude najlepší pre vás?

HORSKÉ BICYKLE

Pevné horské bicykle

Hádam najčastejšie sa stretávate s „horákom“ s pevným rámom, odpruženou vidlicou a kolesami 29“. Taký bicykel je ľahký, hravý, zvládne výmole, korene i štrk. Vďaka veľkému priemeru kolies dosiahnete solídnu rýchlosť i na asfalte. Počuť môžete i označenie hardtail.

Celoodpružené horské bicykle

Investícia do celoodpruženého bicykla je vyššia, odmenou je dokonalý zážitok z terénu. Bicykel s odpruženou vidlicou a tlmičom lepšie absorbuje nárazy a môžete sa s ním pustiť i na ten najbláznivejší trail. Tlmenie je možné regulovať – takže i na asfalte dochádza k minimálnym stratám energie.

Cestné bicykle

Cestné bicykle sú zrodené na jazdu na spevnenom povrchu, ideálne na asfalte. Ak chcete točiť kilometre v závratnom tempe, sú tá pravá voľba. Zoženiete čisto pretekárske modely na rýchly švih alebo športové bicykle, s ktorými si užijete celodenný výjazd. Vybrať môžete karbónový alebo hliníkový rám.

Gravely

Gravely sú cestné bicykle, s ktorými je možné pokojne odbočiť z asfaltu na štrk či šotolinu. Jedná sa o rýchle bicykle so širšími ráfikmi a hrubšími plášťami. Sú odolné, stabilné a hodia sa i na dlhšie výlety. Ich popularita stúpa, najmä preto, že vás nič nelimituje a jazdu si užijete naplno.

Cyklokrosové bicykle

Krosový bicykel pripomína na prvý pohľad gravel. Je však svižnejší a ľahší – tak aby ste mohli rezať zatáčky a cyklokrosovú trať preleteli vo víťaznom čase. Začiatočník môže byť spočiatku neistý. Profík bude nadšený.

Trekingové bicykle

Zoznámte sa s praktickým obojživelníkom. Na asfalte vám bude fajn a v ľahšom teréne budete len kúsok za horákom. Sú to super bicykle na dovolenku a pre rodinu – majú často vychytávky ako blatníky, svetlá alebo nosiče. Trekingové bicykle sú tu pre tých, čo nepotrebujú byť za každú cenu prví, ale chcú si to na bicykli predovšetkým užiť.

Dámske bicykle

Niektoré športovo založené slečny a panie sa dámskym bicyklom vyhýbajú. Lenže dámsky bicykel už dávno neznamená, že musíte jazdiť ako pani radová. Umožní športový posed, dosiahnete lepšie výkony a budete si jazdu užívať vo väčšom pohodlí.

Dámske bicykle vynikajú i dizajnom – na našom ER- shope sa môžete s bicyklom zladiť od hlavy po päty.

Niektoré dámske bicykle majú špecifickú geometriu rámu, ktorá zohľadňuje ženskú postavu. Všetky dámske bicykle sú vybavené komponentmi na lepší komfort pri jazde  – sú to napríklad užšie riadidlá, dámske gripy a v neposlednom rade oceníte sedlo. Na tom pánskom si neprajete stráviť deň.

Elektrobicykle

Kto tvrdí, že elektrobicykle sú pre leňochov, asi nikdy nenajazdil stovku v horách. Vďaka športovému elektrobicyklu sa dostanete ďalej, vyššie a nedôjdu vám sily v polke výletu. Čiernu prácu za vás ale elektromotor nespraví  – ponúka len podporu pri šliapaní. Intenzitu môžete regulovať. Pomocou motora dosiahnete rýchlosť až 25 km/h, na trhu nájdete i elektrobicykle s podporou do rýchlosti až 45 km/h.

Nemusíte sa ani báť, že sa vám v kopci vybije batéria. Elektrobicykle sú natoľko sofistikované, že ukazujú, ako na tom s jej výdržou práve sú.

Široké možnosti výberu majú takisto deti a juniori

Zaobstarajte svojej ratolesti bicykel, s ktorým sa do cyklistiky zaľúbi hneď odmala. Prvé odrážadlo môžete dieťaťu kúpiť v 2 rokoch, potom plynulo prejsť na detský bicykel, následne na juniorský model… A kto vie, možno z malého cyklistu vyrastie veľký pretekár.

Karbón alebo hliník? Aký materiál rámu zvoliť

Keď nastúpil hliník, začala cyklistická revolúcia. Hmotnosť rámu bicykla – pôvodne boli z ocele – sa znížila o 50 %. Lenže potom prišiel karbón. Je niečím, čo na bicykli potrebujete?

Medzi výhody karbónu patrí ultra nízka hmotnosť, pohlcovanie vibrácií a nárazov a pomalšie opotrebenie v čase. Nevýhodami sú potom vyššia cena a menšia odolnosť voči mechanickému poškodeniu. V sortimente závodných bicyklov prevláda karbón, medzi hobby bicyklami  potom hliník. Výber je na vás. Aj na hliníkovom bicykli so špičkovými komponentmi môžete podávať skvelé výkony. A na karbónovom bicykli si môžete užiť pohodové výlety.

Ako vybrať komponenty na bicykel

Ideálnym riešením je siahnuť už po kompletne osadenom bicykli – teda bicykli s brzdami, predstavcami, pedále, radením, sedlovkou a ďalšími komponentmi. Pri nákupe sa zaujímajte, aká sada komponentov je použitá - platí, že vyššia kvalita = dlhšia životnosť. Medzi špičkových výrobcov patrí napríklad Shimano alebo Syncros, ktoré nájdete aj na kolesách SCOTT.

Tip: Potrebujete jednotlivé komponenty? Mrknite na supER ponuku. Za kvalitu dáme ruky do ohňa.

Ako vybrať správnu veľkosť rámu

Keď už viete, aký typ bicykla chcete, je potrebné vybrať veľkosť. Poradia vám i online tabuľky, najlepšie je ale požiadať o radu profesionála a bicykel vyskúšať. Novo sme vám k dispozícii v Bratislave. Predsa len nie sme všetci rovnakí, bicykel je väčšia investícia – a nechcete, aby vás zo šliapania boleli bedrá. Pokiaľ to k nám máte ďaleko, dali sme pre Vás s naším Endorphin expertom a pretekárom Petrom Petrilakom dohromady návod, ako vybrať veľkosť bicykla.

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.