Jazdíte na bicykli? Pravdepodobne ste vďaka tomu múdrejší i šťastnejší, dokázala štúdia

Dochádzať na bicykli do práce prináša mnohé výhody. Ušetríte peniaze za benzín, zlepšíte si kondíciu a možno aj zachránite planétu. Ak vám taký zoznam argumentov nestačí, môže vás presvedčiť skutočnosť, že práve vďaka častým jazdám na bicykli budete v práci za hviezdu. Jasné, okrem toho, že môžete zaiskriť napríklad s našliapaným bajkom SCOTT Spark, oslníte i svojím pracovným výkonom a kreativitou. Nové štúdie totiž dokázali, že pravidelná cyklistika podstatne ovplyvňuje štruktúru nášho mozgu a môže ho dokonca zväčšiť!

Lepšia pamäť, plánovanie, uvažovanie

30 minút. Už takto krátky čas strávený v pedáloch dokáže spraviť s mozgom zázraky. V nedávnom výskume, publikovanom v prestížnom magazíne Journal of Clinical and Diagnostic Research, vedci zistili, že ľudia zaznamenali vyššie skóre pri testovaní pamäti, uvažovania a plánovania už len po pol hodine jazdy na rotopéde, než pred zapojením sa do tejto fyzickej aktivity. Ešte prekvapivejšiu skutočnosť odhalil vedecký tím v Holandsku. Šesťmesačný cyklistický program priniesol účastníkom hmatateľné výsledky – následné skenovanie ukázalo, že sa im všetkým výrazne zvýšila sila vláknitých zväzkov bielej hmoty mozgovej. Skrátka sa im vylepšil mozog tým, že každý deň poriadne dupli do pedálov.

Nervový systém šliape na plné obrátky

Ako je to možné? Vysvetlenie môžete ľahko nájsť vo vlastnej skúsenosti. Vybavíte si ten pocit, keď sa po niekoľkých minútach nepretržitého šliapania dostanete možno až mimo seba a pripadá vám, že spolu s bicyklom tvoríte takmer neoddeliteľný celok, stroj, ktorý nezastaviteľne ide vpred? Nemusíte priveľmi rozmýšľať nad jednotlivými úkonmi, kedy zaradiť vyššiu rýchlosť, odbočiť doprava, ubrať tempo, skrátka dupete do pedálov tak, ako to povrch dovolí a idete ďalej, po kedy nedôjdete do cieľa? Taký zážitok má na svedomí práve stimulovaná biela hmota mozgová. Tá má totiž za úlohu prenášať informácie medzi jednotlivými časťami tela a mozgovou kôrou. Keď sa pustíme do zložitejšej motorickej činnosti, akou je práve cyklistika, prepojenie mozgu a zvyšku tela sa tým osviežuje a zároveň utužuje – mozog si pripomína, čo všetko môže ovplyvniť, s čím všetkým dokáže doslova pohnúť. Popísaný pocit, ktorý prežívate, je práve znamením, že celý náš nervový systém pracuje v hladkom chode doslova od hlavy až po päty.

Do práce na bicykli

Mozog lepšie funguje a rastie

Súčasne sa pri intenzívnom šliapaní zvyšuje prietok krvi, ktorá našu hlavu okysličuje a vyživuje. Pre mozog to predstavuje určitú formu neurálneho hnojiva, ktoré pomáha mozgu rásť, fungovať a opravovať sa. „Musím sa prejsť a prísť na iné myšlienky,“ tak nie je už len prázdna fráza, ani výhovorka. Teraz máte vedecký dôkaz, že jazda na bicykli skutočne zlepšuje mozgovú činnosť i štruktúru. To, že vás pri jazde na bicykli niečo nové napadne, tak rozhodne nie je náhoda. Okrem živín sa do mozgu dostávajú nové podnety, najmä v prípade, keď sa na bicykli vyberiete preskúmať neznámu krajinu.

Endorfíny ako základ kreativity

Jazda v prírode pritom podľa ďalších štúdií výrazne prispieva k posilneniu kreativity. Pobyt na čerstvom vzduchu a zelená farba lesov je pre mozog žiadaný stimul, ktorý údajne rozvíja tvorivé schopnosti. Na ich obohateniu sa v nemalej miere podieľa aj to, ako sa pri športe cítime. Cyklistika sa radí medzi najvýraznejšie aeróbne aktivity, vďaka ktorým sa v mozgu zvyšuje hladina endorfínov, hormónov šťastia. Jazda na bicykli totiž spravidla trvá dlhšie a tieto hormóny potrebujú čas, kým sa v plnej sile odhalia. Len čo tento stav nastane, je skutočne ťažké ich ignorovať. Endorfíny môžu navodiť až pocit eufórie, tlmia bolesť, znižujú stres a podľa ďalších klinických štúdií dokážu premôcť úzkosti i depresiu.  Nabitá radosť nám zasa dovoľuje pozerať sa na veci z lepšieho, nového uhla, a to je práve základom originálneho uvažovania. Optimisti majú takisto viac energie a chuti sa učiť a inšpirovať a sú tak ideálnymi pracovnými parťákmi. Tak na to šliapnete a ukážte, čo vo vás je.

Zažite endorfíny a nebudete chcieť nič iné!

Vyrazte do lesa

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.