Ako začať so skialpom?

Chcete začať so skialpom, ale neviete si rady, ako na to? Poradíme vám najjednoduchší postup pre úplných začiatočníkov.

Kto nikdy neprešiel na skialpoch ani krok, vie si ťažko predstaviť, čo to obnáša. Ako to je , alebo nie je náročné. Na začiatku bude mať každý veľa otázok a my sa aspoň na tie základné pokúsime odpovedať:

1) Kde zohnať skialpové vybavenie?

2) Kedy a kam vyraziť na prvý „výšľap“?

3) Začať sám alebo s niekým?

4) Čo si vziať na seba?

Pochopiteľne, sa každému nechce hneď kupovať kompletnú výbavu, vrátane oblečenia a lavínového batoha. Začínajúci skialpinista potrebuje aj na „obyčajný“ výšľap po vodorovnej ceste a potom jednoduchý zjazd v Tatrách špeciálne skialpové lyže so stúpacími pásmi, ľahké skialpové topánky, teleskopické „posúvacie“ palice, helmu, ľahšie a silnejšie rukavice a športové okuliare. A tiež batoh, kam si dá oblečenie, ktoré bude potrebovať na zjazd, termosku s čajom a nejaké občerstvenie.

ZÁKLADNÁ VÝBAVA

Čo sa oblečenia týka, na taký prvý jednoduchý výšľap v Tatrách vystačí aj kombinácia bežkárskeho a zimného cyklistického alebo outdoorového oblečenia. Určite dobre zvážte, čo máte doma v zásobe, prípadne sa poraďte práve s odborníkmi v Endorphin Republic, čo a ako správne nakombinovať. Skialpy sú totiž hodne špecifické. Do kopca môžete stúpať aj pár hodín a chce to naozaj veľmi ľahké oblečenie, ktoré vám nebráni v pohybe. Na zjazd je potom dobre sa priobliecť, niekedy aj dve vrstvy naviac.

Aj na prvý , veľmi jednoduchý výšľap sa vyplatí ísť so skúsenými kamarátmi alebo so sprievodcom. Tí totiž skontrolujú celkovú výbavu a  ukážu, ako ju správne používať. Ako nalepiť stúpacie pásy, nacvaknúť sa do viazania, ako si upraviť viazanie na stúpanie, ako urobiť prvé obraty v stúpaní. Hore potom ako odlepiť pásy a uschovať ich v batohu a ako sa pripraviť na zjazd. Prípadne tiež, akou technikou ísť vo voľnom teréne.

Začnite kľudne v slovenských horách, v čo najjednoduchšom horskom profile. Nikdy ale nezačínajte sami, bez skúseného sprievodcu, v obťažnom voľnom teréne a už vôbec nie bez lavínovej výbavy v batohu. Tú je naviac nutné vedieť používať a pred výletom vždy vyskúšať. A v tom opäť poradia odborníci.

Sme si istí, že 99 % z vás, ktorí si skialpy vyskúšajú, sa na ne určite vrátia. Pokiaľ to bude častejšie, potom nastane okamih na obstaranie kompletnej skialpovej výbavy. Radi vám s výberom pomôžeme na predajniach Endorphin Republic alebo tu, v živom chate.

Vytvorte si Endorphin Pas a získajte prístup k zľavám, odmenám a výnimočným službám.